Kosmiczny mecz. Do przerwy 12:0! I tak nie starczało do awansu

Kobieca reprezentacja Kostaryki musiała dokonać niemożliwego. Aby bezpośrednio awansować na przyszłoroczny Złoty Puchar CONCACAF, musiała wygrać z kadrą wysp Saint Kitts i Nevis różnicą aż 14 bramek. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale Kostarykanki były bardzo blisko osiągnięcia tego celu już po pierwszej połowie, kiedy prowadziły 12:0. Ostatecznie skończyło się pogromem aż 19:0 i awansem na turniej kosztem Haiti.

W grupie kwalifikacji do kobiecego Gold Cup były Kostaryka, Haiti oraz Saint Kitts i Nevis. Kostarykanki były faworytkami, wszak to trzecia siła w rankingu CONCACAF. Jednak sprawa awansu na Złoty Puchar nie była taka prosta, głównie ze względu na wysokie wygrane Haitanek z Saint Kitts i Nevis.

Zobacz wideo Listkiewicz dostał kontrę. Jaśniej się nie da. "Tragedia ludzka i groby"

Aż 19 goli w meczu kobiecych reprezentacji

O awans z grupy walczyły Kostaryka i Haiti. I rywalizacja między nimi zakończyła się remisem. Haiti wygrało pierwszy mecz 1:0, ale w rewanżu Kostarykanki wygrały 2:1. Zawodniczki z Kostaryki były w uprzywilejowanej sytuacji, bo to one grały w grupie jako ostatnie.

W dwóch meczach z Saint Kitts i Nevis Haitanki strzeliły aż 24 gole (wygrane 11:0 na wyjeździe i 13:0 u siebie). W bezpośrednich starciach z Kostarykankami otrzymały mniej kartek, więc w przypadku równej liczby punktów i identycznego bilansu bramkowego Haitanki byłyby na pierwszym miejscu.

Kostaryka wygrała pierwszy mecz z Saint Kitts i Nevis także 11:0. Zadanie w rewanżu mimo wszystko miała trudne - musiała strzelić więcej goli od Haitanek, czyli co najmniej 14. Zdobycie takiej liczby bramek jest nie lada sztuką, niezależnie od rywala.

Już po pierwszej połowie można było powiedzieć, że dla Kostarykanek nie ma rzeczy niemożliwych. Do przerwy prowadziły 12:0 i przy takiej skuteczności strzelenie kolejnych dwóch goli wydawało się formalnością. Już po dziesięciu minutach prowadziły 5:0, a czterokrotnie na listę strzelczyń wpisała się 21-letnia Maria Salas.

Po 25 minutach meczu było już 8:0, a kolejne cztery bramki w ostatnich siedmiu minutach pierwszej części. Do przerwy Salas miała na koncie aż sześć trafień.

W drugiej połowie Kostarykanki znów zaczęły szybko zdobywać bramki, bo już w 49. minucie. Siódmy i ostatni raz trafiła do siatki Salas. W tym momencie Kostaryka miała identyczny bilans bramkowy jak Haiti.

Dziesięć minut później Kostarykanki miały awans na wyciągnięcie ręki. Po mniej niż godzinie gry prowadziły 14:0 za sprawą gola Melissy Herrery. Miały zatem więcej goli od Haitanek i wystarczyło dograć mecz do końca.

W ciągu ostatnich 30 minut Kostarykanki strzeliły jeszcze pięć goli i ostatecznie rozgromiły Saint Kitts i Nevis aż 19:0. W czterech meczach eliminacjach zdobyły 32 bramki, o sześć więcej od Haiti. Wygrały grupę i zapewniły sobie bezpośredni awans na kobiecy Złoty Puchar CONCACAF. Haitanki czeka walka w play-offach.

Gold Cup CONCACAF Women 2024 zaplanowano od 20 lutego do 10 marca. Mecze odbędą się na stadionach w San Diego, Carsonie, Los Angeles i Houston.

Na turnieju zagra w sumie 12 drużyn - USA (gospodarz, mistrzynie CONCACAF 2022), Kanada (wicemistrzynie oraz zwyciężczynie barażu o kwalifikację na igrzyska olimpijskie), Meksyk, Panama, Kostaryka (najlepsze w grupach kwalifikacyjnych), Brazylia, Kolumbia, Argentyna i Paragwaj (najlepsza czwórka kobiecego Copa America 2022) oraz trzy zespoły z baraży.

Więcej o:
Copyright © Agora SA