Sensacyjne wieści ws. Euro 2024. Rewolucja. Kibice nie będą mieli wątpliwości

Błędy sędziowskie są nieodłączoną częścią piłki nożnej, choć federacje robią, co mogą, aby miały one jak najmniejszy wpływ na grę i wyniki. Wiele kontrowersji budzą szczególnie zagrania ręką - o tym, że ich ocena potrafi być dużym wyzwaniem, niedawno przekonał się choćby Szymon Marciniak. W związku z tym podczas Euro 2024 zostanie zastosowana nowa technologia, dzięki której będzie łatwiej o prawidłowe decyzje.

Zagrania ręką w piłce nożnej potrafią wzbudzić ogromne kontrowersje. Wystarczy przypomnieć choćby niedawny mecz Ligi Mistrzów pomiędzy Newcastle United a PSG (1:1), sędziowany przez Polaków. W doliczonym czasie gry arbiter VAR Tomasz Kwiatkowski wezwał do monitora Szymona Marciniaka, a ten podyktował rzut karny za rękę Tino Livramento, a gola strzelił Kylian Mbappe. Być może niebawem takie sceny nie będą zbyt częste.

Zobacz wideo Kto odpowiada za marazm w reprezentacji Polski? "Największe pretensje"

Innowacja na Euro 2024. Technologia pomoże sędziom w ocenie zagrań ręką

W tym, aby tego typu sytuacje miały miejsce jak najrzadziej, ma pomóc technologia. Brytyjski "The Times" przekazał, że podczas Euro 2024 zostanie zastosowana technologia śledzenia piłki, która pomoże wykrywać naruszenia przepisów. W środku piłek zostaną zainstalowane mikroczipy, dzięki którym sędziowie VAR będą mogli korzystać z innowacyjnego systemu śledzenia kończyn. Poza tym wspomniane mikroczipy mają pomagać podejmować decyzje o spalonym, to rozwiązanie stosowano już na mistrzostwach świata w Katarze.

Jak będzie działać technologia śledzenia kończyn? Zapewni ona sędziom trójwymiarowy model ciał zawodników, a dzięki mikroczipowi w piłce będą oni w stanie dokładnie wskazać, gdzie uderzyła ona piłkarza. To może być szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy będzie to zagranie ręką blisko ciała. Nowa technologia powinna ułatwić wydanie prawidłowego werdyktu, lecz będzie stanowiła tylko pomoc dla sędziów. Ich decyzje nadal będą miały większą wagę niż wskazania technologii.

Nowości na Euro 2024. Czy przetestuje je reprezentacja Polski?

O skuteczności nowych rozwiązań zawodnicy przekonają się na Euro 2024. Jak na razie awans zapewniło sobie 21 drużyn, pozostałe trzy zostaną wyłonione w barażach. W ścieżce A zagra reprezentacja Polski, którą najpierw czeka spotkanie z Estonią, a w ewentualnym finale z Walią lub Finlandią. Gdyby udało jej się awansować na turniej, w fazie grupowej zmierzy się z Francją, Austrią i Holandią.

Przyszłoroczne mistrzostwa Europy odbędą się w Niemczech. Pierwszy mecz zostanie rozegrany 14 czerwca w Monachium, natomiast finał 14 lipca na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA