Wstyd i skandal na całą Europę. Znów głośno o kibicach Legii

Dawid Szymczak
46 osób zatrzymanych przez brytyjską policję, czterech rannych funkcjonariuszy, dwa poszkodowane konie i dwa policyjne psy - to bilans burd spod stadionu Aston Villi. Legia publikuje oświadczenie, a UEFA ma wskazać winnych. Wydarzenia w Birmingham podsumujemy w Sport.pl LIVE z ekspertem ds. bezpieczeństwa Marcinem Samselem i dziennikarzem TVP Sport Piotrem Kamienickim. W drugiej części programu - wraz z Michałem Banasiakiem z Instytutu Nowej Europy - zajrzymy do Kataru, by sprawdzić, co działo się w kraju, od którego świat odwrócił wzrok zaraz po zakończeniu mundialu.

W fazie grupowej Ligi Konferencji Europy to już tradycja – gdy kibice Legii Warszawa ruszają za klubem, głośno o ich zachowaniu jest jeszcze przez kilka dni. Za sforsowanie bramy stadionu w Alkmaar klub dostał karę 15 tysięcy euro i nie mógł sprzedawać biletów na kolejny wyjazdowy mecz z Zrinjskim Mostarem. W Birmingham, przed meczem z Aston Villą, zamieszki były jeszcze poważniejsze.

Zobacz wideo Burdy w Birmingham. W Europie znów głośno o kibicach Legii [SPORT.PL LIVE]

Zaczęło się od tego, że Aston Villa najpierw odmówiła wydania Legii wymaganej liczby biletów (2100, czyli pięć procent pojemności Villa Park), potem przystała na udostępnienie nieco mniejszej puli - 1,7 tys. Następne zmniejszyła liczbę wejściówek do 890, a finalnie nie wpuściła na sektor gości nikogo.

Anglicy są w pełni przekonani, że za zamieszki pod stadionem w czwartkowy wieczór w pełni odpowiedzialna jest polska strona. Dlatego Aston Villa zapowiedziała złożenie skargi do UEFA przeciwko Legii i wniesie o odpowiednie ukaranie. Legia odpowiedziała swoim oświadczeniem: "Zgodnie z regułami UEFA oraz prawem powszechnym Aston Villa F.C. jako gospodarz wraz z miejscowymi służbami odpowiada za zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa: na stadionie oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Przed meczem z Aston Villą F.C. podkreślaliśmy, że bierzemy odpowiedzialność jedynie za te osoby, które wejdą na sektor gości na podstawie przekazanych nam biletów. Żaden klub nie może odpowiadać za zachowanie niezidentyfikowanych osób, nieposiadających wejściówek na mecz".

Sprawie, której przygląda się UEFA, przyjrzymy się również w programie Sport.pl LIVE. W drugiej części sprawdzimy, jak zmienił się Katar rok po mundialu.

Program Sport.pl LIVE możecie oglądać w każdy poniedziałek o godzinie 20 w Sport.pl, Gazeta.pl, a także w naszych mediach społecznościowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA