Były mistrz Polski ma nowy stadion. Najpierw grali na obiekcie im. von Hindenburga

60 tysięcy - tylu kibiców zasiadło na trybunach 28 czerwca 1964 roku, kiedy to Polonia Bytom mierzyła się z Schalke 04 Gelsenkirchen w Pucharze Rappana i wygrała aż 6:0. Po dawnym blasku dwukrotnych mistrzów Polski nie ma już śladu i obecnie rywalizują na poziomie II ligi. Ich stadion również nie mieści tak imponującej liczby widzów. Niedawno wybudowany obiekt na razie ma zaledwie jedną kameralną trybunę i kosztował 30 milionów złotych.

Polonia Bytom w 1956 i 1962 roku zdobywała mistrzostwo Polski i w tamtym czasie reprezentowała Polskę w europejskich pucharach. Bytomianie grali m.in. w pierwszej rundzie Pucharu Europy oraz finale Pucharu Rappana, który później przekształcono na Puchar Intertoto. W sezonie 1963/64 bytomianie przegrali 0:1 ze Slovanem Bratysława. Rok później wygrali 5:1 z SC Lipsk i właśnie ten sezon przyniósł zainteresowanie kibiców i pamiętne 60 tysięcy osób na stadionie przy ul. Olimpijskiej 2 podczas meczu fazy grupowej z Schalke 04 Gelsenkirchen. Te czasy świetności pamiętają jednak tylko najstarsi kibice. Później Polonia miała swoje momenty, ale po nich również nie ma śladu. 

Zobacz wideo Sezon czas start! Wemby i Sochan potrząsną NBA?

Ostatni raz zespół z Bytomia grał w ekstraklasie w sezonie 2010/11, a w kolejnych latach po spadku zniknął z piłkarskiej mapy Polski. Wrócił dopiero w 2017 za sprawą spółki Bytomski Sport Polonia Bytom Sp. z o.o, a w sezonie 2023/24 wrócił na szczebel centralny. Po dawnym obiekcie na Olimpijskiej 2 zostało niewiele. Teraz Polonia ma nowy stadion na sąsiedniej ulicy Piłkarskiej 8.

Nowy Stadion Polonii Bytom. Dawni mistrzowie przed jedną, niewielką trybuną

Powrót Polonii na szczebel centralny z pewnością nie był łatwy. Pierwsze sześć kolejek ligowych beniaminek zagrał na wyjeździe z powodu trwającej budowy stadionu przy ulicy Piłkarskiej 8. Ta łącznie z przetargami i dopełnianiem formalności trwała od lutego 2020 roku. 

Prace budowlane rozpoczęły się 7 lutego 2022 roku, a pierwszy etap inwestycji oszacowano na 30,478 miliona złotych. Zakończono je w sierpniu 2023 roku i drużyna mogła przystąpić do treningów. Na inaugurację zagrała z Pogonią Siedlce w siódmej kolejce II ligi i zremisowała 1:1. Zmagania na nowej, sztucznej murawie, z trybun oglądało 1178 widzów.

Podczas pierwszego etapu budowy na stadionie w Bytomiu postawiono jedną trybunę na nieco ponad 1100 miejsc, z czego 250 jest zadaszonych. Całość oświetlają cztery 36-metrowe maszty, a obok boiska wybudowano także spory budynek klubowy, który jest nie tylko funkcjonalny, ale również energooszczędny i zasilany fotowoltaiką.

- Jeszcze kilkanaście miesięcy temu był tu tylko żwir i piach. Żartowałem wtedy, cytując słowa piosenki: "Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco". San Francisco może nie jest, ale ten teren wygląda zupełnie inaczej. Udało się zrealizować pierwszy etap inwestycji - mówił tuż przed inauguracją prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, cytowany przez portal bytom.naszemiasto.pl. 

W drugim etapie inwestycji przewidziano budowę nowej trybuny po stronie zachodniej. Dzięki niej mecze Polonii Bytom będzie mogło oglądać 2200 osób. Ponadto kolejna część ma być w pełni zadaszona i znacznie bardziej nowoczesna niż obecna. Prace mają zakończyć się w 2024 roku. 

Co ze starym stadionem Polonii Bytom? 

Na razie obiekt przy ulicy Piłkarskiej 8 służy pierwszej drużynie, ale w przyszłości ma być jedynie miejscem dla akademii klubu. Pierwszy zespół miałby wrócić na Olimpijską 2, czyli w miejsce legendarnego stadionu, na którym Polonia rywalizowała w ostatnich latach. Obiekt powstał w 1929 roku i nosił imię feldmarszałka von Hindenburga

Obecnie stary stadion pozostaje wyłączony z użytku i do niedawna pełnił jedynie funkcję bazy treningowej. Na obiekcie nie ma miejsc siedzących, a rozbiórce uległ również dawny budynek klubowy, nazywany "krzywym domkiem". Ewentualne plany powrotu na Olimpijską 2 wydają się niezwykle odległe i na ten moment kompletnie niemożliwe. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Obecnie Polonia Bytom walczy o utrzymanie w II lidze. Po 15 kolejkach dawni mistrzowie Polski mają na koncie 14 punktów i zajmują 16. miejsce, czyli drugie w strefie spadkowej. W sobotę 28 października zremisowali 1:1 z Chojniczanką Chojnice. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA