UEFA zadecydowała ws. Izraela. Ważne wieści

W związku z toczącymi się walkami na terenie Izraela tamtejsza reprezentacja nie rozegra dwóch październikowych spotkań w ramach eliminacji do Euro 2024, w których miała zmierzyć się ze Szwajcarią i Kosowem. UEFA zadecydowała o przełożeniu tych meczów, ale nie podała nowej daty ich rozegrania. Aż do dziś. We wtorek organizacja podjęła decyzję dotyczącą pierwszego z wymienionych starć. Ta wiadomość ucieszy izraelskich fanów.

W sobotę 7 października palestyński Hamas rozpoczął atak na Izrael. Organizacja wystrzeliła setki rakiet i wtargnęła na terytorium kraju. Wskutek tych działań zginęło wielu cywili. Jak na razie sytuacja jest dramatyczna, o czym świadczą też relacje naocznych świadków. Pracujący w Hapoelu Beer Szewa trener Łukasz Bortnik mówił wprost, że terroryści mordowali ludzi jak zwierzęta. Nic więc dziwnego, że mecze ligowe niemal natychmiast zostały odwołane. Przełożone zostały też najbliższe spotkania reprezentacji Izraelu, ale UEFA nie podała konkretnych terminów ich rozegrania. We wtorek 10 października organizacja rozwiała pierwsze wątpliwości. 

Zobacz wideo Wyspy Owcze czekają na reprezentację Polski. Tylko spójrzcie!

UEFA zadecydowała ws. meczu Izrael - Szwajcaria w el. Euro 2024

Właśnie trwa przerwa na mecze reprezentacji. W najbliższych dniach starcia rozegra m.in. Polska, która zmierzy się w ramach eliminacji do Euro 2024 z Wyspami Owczymi (12 października) i Mołdawią (15 października). W tych dniach swoje spotkania miała rozegrać też drużyna Izraela. W czwartek powinna zmierzyć się ze Szwajcarią, a w niedzielę z Kosowem. 

Z racji wybuchu wojny już teraz wiadomo, że do tych starć nie dojdzie. Istniała nawet obawa, że kraj zostanie wykluczony z el. do mistrzostw Starego Kontynentu z powodu braku wolnych terminów do rozegrania zaległych spotkań.

Po kilku dniach oczekiwania UEFA w końcu podjęła decyzję. Na szczęście korzystną dla Izraela, bo podała nową datę rozegrania meczu ze Szwajcarią. Zaplanowano go na środę 15 listopada. Nie wiadomo jednak, gdzie odbędzie się to spotkanie. Pierwotnie to Izrael miał być gospodarzem, ale z racji na toczące się walki, najpewniej mecz zostanie rozegrany na innym, neutralnym terenie.

Jak przekazał sekretarz generalny Szwajcarskiego Związku Piłki Nożnej (SVF) Robert Breiter, federacja przystała na decyzję UEFA, mimo że oznacza to dla nich konieczność rozegrania aż trzech spotkań w listopadzie. - Z naszej strony wymagana jest elastyczność i zrozumienie. UEFA podjęła decyzję tak szybko, jak to możliwe - przekazał, cytowany przez blick.ch. 

Izrael z dużymi szansami na bezpośredni awans na Euro. Na drodze może stanąć wojna

Nadal UEFA nie zadecydowała jednak, co ze spotkaniem z Kosowem. Działacze nie podali nowego terminu jego rozegrania. Nie wiadomo też, co z meczami zaplanowanymi na listopad. Wówczas Izrael miał zmierzyć się u siebie z Rumunią (18 listopada) i na wyjeździe z Andorą (21 listopada). Jak na razie mecze nie zostały przełożone ani odwołane. 

Więcej treści sportowych na stronie głównej Gazeta.pl

Izrael zajmuje trzecie miejsce w grupie I z dorobkiem 11 punktów. Wciąż ma więc realne szanse na bezpośredni awans, który wywalczą dwie najlepsze drużyny. Aktualnie premiowane miejsca okupują druga Rumunia (12 pkt) i lider, Szwajcaria (14 pkt). 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.