To już oficjalne! Znamy gospodarzy Euro 2028 i 2032

We wtorek 10 października odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego UEFA, podczas którego wybrano kraje, które zorganizują kolejne dwie edycje mistrzostw Europy. Mowa o Euro 2028 i 2032. I ostatecznie obyło się bez większych zaskoczeń. Na końcowym etapie rozpatrywano zaledwie po jednej kandydaturze dla każdej z imprez - tyle też zgłoszeń wpłynęło do UEFA, co zdecydowanie ułatwiło zadanie działaczom.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn odbywają się co cztery lata. Najbliższa edycja zostanie rozegrana już w 2024 roku w Niemczech. O udział w tej imprezie walczy też reprezentacja Polski, ale jak na razie ma małe szanse na bezpośredni awans z eliminacji. Choć znany jest gospodarz kolejnej edycji Euro, to do 10 października nie było oficjalnej informacji, kto będzie gościł ten turniej w 2028 i 2032 roku. We wtorek UEFA rozwiała wszelkie wątpliwości.

Zobacz wideo Probierz: W kadrze musi nastąpić zmiana pokoleniowa

UEFA wydała oficjalny komunikat ws. Euro 2028 i Euro 2032

Chętnych do organizacji Euro 2028 było wiele państw. Zainteresowane były kraje Wielkiej Brytanii, Portugalia z Hiszpanią, państwa Skandynawskie, Turcja, a nawet Rosja. Tylko że z biegiem czasu kolejne kraje sukcesywnie wycofywały kandydatury i na początku października w grze pozostawały już tylko Wielka Brytania i Turcja. Ostatecznie drugie z państw niemal w ostatniej chwili zrezygnowało z walki o mistrzostwa Europy.

Tym samym UEFA miała ułatwione zadanie. We wtorek działacze przekazali podczas oficjalnej ceremonii, że gospodarzem Euro 2028 zostanie Wielka Brytania, w skład której wchodzą Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna, razem z Republiką Irlandii. Impreza zostanie rozegrana na 10 obiektach. Proponowane lokalizacje to Belfast, Birmingham, Cardiff, Dublin, Glasgow, Liverpool, Manchester, Newcastle i dwa stadiony w Londynie.

Co więcej, każdy z gospodarzy będzie musiał wziąć udział w eliminacjach, co jest dużą zmianą. Wcześniej UEFA przyznawała automatyczny awans maksymalnie dwóm reprezentacjom, które organizowały mistrzostwa.

We wtorek poinformowano też, kto zostanie gospodarzem Euro 2032. Będą to dwa państwa, a konkretnie Włosi i Turcy. Pierwotnie kraje te osobno starały się o prawo do organizacji imprezy, ale ostatecznie doszły do porozumienia i złożyły wspólną kandydaturę. W tym przypadku UEFA przyzna obu reprezentacjom prawo uczestnictwa w głównej imprezie, bez konieczności przebijania się przez eliminacje. Wcześniej zainteresowanie organizacją Euro 2032 wyrażała również Rosja, ale z powodu wojny, jej kandydatura nie była brana pod uwagę. 

Oba państwa zaproponowały aż 20 stadionów, na których mogą zostać rozegrane mistrzostwa. Jak poinformowała UEFA, ostatecznie działacze wybiorą 10 lokalizacji, po pięć z każdego kraju, a o decyzji poinformują do października 2026 roku.

Włochy mają już doświadczenie w organizacji tego typu turniejów. W 2021 roku rozegrano w tym kraju kilka spotkań Euro. Co więcej, państwo z Półwyspu Apenińskiego było też gospodarzem mistrzostw Europy w latach 1968 i 1980 czy mundiali w 1934 i 1990 roku. Z kolei dla Turcji będzie to pierwsza tak duża impreza.

Możliwe zmiany formatu Euro 2028 i 2032. Wciąż brak oficjalnego potwierdzenia

Wydaje się, że na Euro 2028 zagrają 24 reprezentacje. Na ten moment UEFA nie przewiduje zwiększenia liczby uczestników do 32, choć Brytyjczycy i Irlandczycy z pewnością mają możliwości, by przyjąć dodatkowe osiem drużyn. 

Więcej treści sportowych na stronie głównej Gazeta.pl

Niewykluczone, że w przypadku imprezy, która zostanie rozegrana za dziewięć lat, UEFA zadecyduje o zwiększeniu liczby uczestników. Jak na razie wynosi ona 24, ale działacze biorą pod uwagę rozszerzenie listy do 32 drużyn. Wówczas połowa zespołów grałaby w Italii, a druga w Turcji.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA