"Klątwa Barcelony". Osteopata ocenił uraz Lewandowskiego

W meczu z FC Porto w drugiej kolejce Ligi Mistrzów Robert Lewandowski doznał kontuzji, która wykluczyła go ze zgrupowania reprezentacji Polski. Obecnie kibice, dziennikarze i eksperci zastanawiają się, kiedy 35-latek wróci do gry. O urazie Lewandowskiego na łamach katalońskiego "Sportu" wypowiedział się specjalista, który szczegółowo opisał, co dolega kapitanowi naszej kadry.

Nieco ponad tydzień przed meczem z Wyspami Owczymi w ramach eliminacji do mistrzostw Europy Robert Lewandowski nabawił się kontuzji. Napastnik zszedł już w 34. minucie po ostrym ataku piłkarza Porto. Ostatecznie mistrzowie Hiszpanii wygrali na wyjeździe z portugalskim zespołem 1:0, jednak Xavi z pewnością ubolewa nad Lewandowskim, którego może zabraknąć w drużynie przez kilka tygodni.

Zobacz wideo Reprezentant Polski siedział i słuchał Lewandowskiego. "Był absolutnie zażenowany"

Specjalista o kontuzji Lewandowskiego: Operacja nie jest wymagana

- Mogły zostać naciągnięte, naderwane lub zerwane. W zależności od charakteru urazu okres rekonwalescencji może wynosić od dwóch do 6-8 tygodni. Sztab FC Barcelony podał 3-tygodniową przerwę w grze, więc zakładam, że doszło do naciągnięcia więzadeł. W tym przypadku powrót do gry w ciągu trzech tygodni jest możliwy - mówił o urazie kostki Lewandowskiego lekarz Marcin Gruba.

Hiszpański dziennik "Sport" również zwrócił się do specjalisty, który ocenił, jak długo może potrwać pauza Lewandowskiego. Dziennikarze zwrócili również uwagę na podobne kontuzje, jakich niedawno doznali Frenkie De Jong oraz Vitor Roque - przyszła gwiazda Barcelony. W hiszpańskim zespole panuje "klątwa kostki", z którą musi sobie poradzić Xavi.

- Na poziomie chirurgicznym operacja w zasadzie nie jest wymagana, chyba że jest to bardzo duże rozdarcie. Przy dobrym unieruchomieniu i czynnikach wzrostu, diatermii, wszystko ma na celu gojenie tkanek, a następnie ponowne dostosowanie do obciążenia. Zarówno Vitor Roque, jak i Frenkie de Jong mają podobne kontuzje. Dlaczego uraz Lewandowskiego może być poważniejszy? Ponieważ nie jest to więzadło normalne. Jest to struktura, do której nie ma łatwego dostępu, nie można nią manipulować w ten sam sposób. Należy to naprawić samodzielnie lub za pomocą terapii biologicznych - mówił osteopata Alejandro Bayo.

- Kontuzja Lewandowskiego to bezpośrednie kopnięcie w nogę wspierającą. Powoduje to dezorientację pozycji stopy i kończy się skręceniem, najwyraźniej drugiego stopnia. Jeśli jest to trzeci stopień, to powrót do gry może potrwać dwa i pół miesiąca. W przypadku drugiego można więzadła można naprawić w półtora miesiąca. Należy znać zakres wstrząśnienia. Jeśli jest  kontuzja części miękkiej czy może nawet obrzęk w kości piszczelowej, będzie to wymagało dużo odpoczynku i magnetoterapii - dodał specjalista na łamach "Sportu".

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nieobecność de Jonga i Lewandowskiego to wielki cios dla Barcelony, ponieważ są to piłkarze z pierwszego składu. Na szczęście dla Xaviego w letnim oknie transferowym do drużyny dołączyli m.in. Joao Felix czy Ilkay Guendogan, którzy mogą zająć miejsce kontuzjowanych zawodników. Alternatywą na pozycji napastnika może być także Ferran Torres.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.