Boniek powiedział, co myśli o Jacku Kurskim. "Nieprawdopodobne"

- Muszę powiedzieć, że Jacek Kurski, z którym z wieloma rzeczami, dotyczącymi głównie polityki, nie zgadzam się, jeśli chodzi o sport, to ma pamięć i zaangażowanie nieprawdopodobne - tak powiedział Zbigniew Boniek, były świetny piłkarz i prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej o Jacku Kurskim w programie Prawda Futbolu.

To był 28 września 1983 roku i rewanżowy mecz Lechia Gdańsk - Juventus w ramach pierwszej rundy rozgrywek Pucharu Zdobywców Pucharu. To było zdecydowanie jedno z największych wydarzeń sportowych XX wieku na Wybrzeżu. Faworytem dwumeczu byli goście z Turynu ze znakomitym reprezentantem Polski - Zbigniewem Bońkiem w składzie. Mieli komfortową sytuację przed rewanżem, bo pierwszym spotkaniu wygrali przed własną publicznością aż 7:0! Gospodarze byli blisko sprawienia sensacji, bo w 77. minucie prowadzili nawet 2:1, ale ostatecznie przegrali 2:3. Zwycięską bramkę dla gości zdobył właśnie Zbigniew Boniek.

Zobacz wideo W takim składzie powinna grać reprezentacja Polski Michała Probierza

Zbigniew Boniek wypowiedział się o Kurskim

- Lechia Gdańsk grała fantastyczne spotkanie. Oczywiście Juventus mając w kieszeni 7:0, wiedział, że niczym nie ryzykuje. Wyszliśmy troszeczkę zmienionym składem. Kilku zawodników odpoczywało. Pech Lechii był taki, że Giovanni Trapattoni [ówczesny trener Juventusu - red.] zdobył dwie-trzy zmiany w okolicach 60. minuty. Pamiętam, że ja zdobyłem zwycięską bramkę - wspominał ten mecz Zbigniew Boniek w programie Prawda Futbolu.

 

- Pamiętam, że wśród kibiców Lechii Gdańsk schowany był Lech Wałęsa. Po meczu do szatni Juventusu weszli niemal wszyscy. Rękawice bramkarskie zostały sprezentowane późniejszemu panu prezydentowi, który notabene obchodzi 80. urodziny - dodawał Zbigniew Boniek.

- Pewnie na meczu był też Jacek Kurski [były prezes Telewizji Polskiej - red.], przecież to ultras Lechii Gdańsk. Pewnie był gdzieś w tłumie - spytał prowadzący program - Roman Kołtoń.

 

- Muszę powiedzieć, że pan Jacek Kurski, z którym nie zgadzam się w rzeczach dotyczących głównie polityki, ale jeśli chodzi o sport, to ma pamięć i zaangażowanie nieprawdopodobne. Będąc prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, byłem z panem Jackiem kilka razy na obiedzie i miał wiedzę sportową. O polityce nie rozmawialiśmy. Nie było takiej potrzeby. TVP? Ja nie oglądam - dodał Boniek.

Tak wyglądał skład Lechii w meczu z Juventusem

Lechia Gdańsk: Tadeusz Fajfer, Andrzej Marchel, Lech Kulwicki, Zbigniew Kowalski, Andrzej Salach, Dariusz Wójtowicz, Maciej Kamiński (86. Roman Józefowicz), Marek Kowalczyk, Jacek Grembocki, Ryszard Polak (65′ Dariusz Raczyński), Jerzy Kruszczyński

Więcej o: