Szok. Kultowy stadion może się zawalić. Niedawno był tam finał Ligi Mistrzów

Stadion Olimpijski w Atenach to kultowy obiekt, który gościł igrzyska olimpijskie w 2004 roku, a także kilka finałów Ligi Mistrzów. Teraz musiał zostać zamknięty, gdyż pojawił się duży problem z jednym z elementów konstrukcji. Szczegóły sprawy przekazało Ateńskie Centrum Sportów Olimpijskich (OAKA). "W poczuciu odpowiedzialności zawiesza się wszelką działalność sportową i kulturalną na stadionie centralnym i trasie rowerowej" - przekazano.

Stadion Olimpijski w Atenach to wielofunkcyjny obiekt sportowy otwarty w 1982 roku. Od tego czasu odbyło się tam wiele ważnych wydarzeń sportowych, między innymi igrzyska olimpijskie w 2004 roku czy trzy finały Pucharu Europy/Ligi Mistrzów (1983 r., 1994 r. oraz 2007 r.). W tym sezonie spotkania europejskich pucharów rozgrywał tam Panathinaikos.

Zobacz wideo Kulesza dostał jasny przekaz ws. nowego selekcjonera

Stadion Olimpijski w Atenach zamknięty. Istniało ryzyko, że zawali się dach

Niedawno pojawił się problem z obiektem, który zmusił Ateńskie Centrum Sportów Olimpijskich (OAKA) do podjęcia zdecydowanych kroków. "Stwierdzono, że konstrukcje metalowe dachu stadionu centralnego i trasy rowerowej nie spełniają prawnie dopuszczalnych norm wytrzymałości statycznej" - czytamy w komunikacie z ostatniego piątku. To oznacza, że mogło dojść do zawalenia. "W związku z powyższym i w poczuciu odpowiedzialności od 29 września zawiesza się wszelką działalność sportową i kulturalną na stadionie centralnym i trasie rowerowej" - zakomunikowano. Dodano, że niebawem odbędzie się kolejny przegląd, który ma potwierdzić lub rozwiać obawy dotyczące areny.

Dach został zmodernizowany przed igrzyskami w 2004 r., a za projekt odpowiadał hiszpański architekt Santiago Calatrava. Masa dachu wynosi 18 700 ton, a powierzchnia 25 000 metrów kwadratowych. Składa się on z dwóch łuków o łącznej rozpiętość 304 m i maksymalnej wysokość 72 m. Jest pokryty 5000 panelami poliwęglanowymi. Został zaprojektowany tak, aby wytrzymać wiatr o prędkości do 120 km/h i trzęsienia ziemi o sile do 8 w skali Richtera. Kosztował 256,2 miliona euro.

Stadion Olimpijski w Atenach gościł liczne wydarzenia. Nie tylko sportowe

Do niedawna na Stadionie Olimpijskim odbywały się mecze AEK-u Ateny, zespołu Damiana Szymańskiego, oraz reprezentacji Grecji. Zmieniło się to w 2022 roku, gdy otwarto Agia Sophia Stadium i to tam przeniósł się klub Polaka oraz drużyna narodowa. W przeszłości domowe spotkania rozgrywały tam również Panathinaikos i Olympiakos.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na obiekcie w Atenach odbyło się również wiele imprez kulturalnych. W ostatnich latach koncerty grali tam między innymi Red Hot Chili Peppers (2012), Lady Gaga (2014), Scorpions i Alice Cooper (2022), Iron Maiden (2022) oraz Guns N'Roses (2023).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.