Absolutnie haniebna decyzja UEFA ws. Rosji. Oficjalnie potwierdzone

Reprezentacje młodzieżowe z Rosji zostaną przywrócone do rozgrywek UEFA. Federacja poinformowała o tym w komunikacie, w którym przekazała m.in. informacje o zorganizowaniu meczu o Superpuchar Europy w Warszawie. "Przywracając im możliwość gry z rówieśnikami, inwestujemy - mamy nadzieję - w lepsze jutro oraz przyszłe pokolenia" - przekazał prezydent UEFA, Aleksander Ceferin.

We wtorkowe popołudnie UEFA oficjalnie potwierdziła, że mecz o Superpuchar Europy w 2024 roku zostanie rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie. W oficjalnym komunikacie europejskiej federacji poruszona została także kwestia dopuszczenia do gry młodzieżowych reprezentacji Rosji. 

Zobacz wideo Pracował z Santosem. Teraz mówi, co tam się działo

Od inwazji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku, zawieszone zostały rosyjskie reprezentacje oraz kluby w rozgrywkach międzynarodowych. Teraz jednak zaczyna się to zmieniać, a wszystko za sprawą decyzji UEFA, która dopuści do gry rosyjskie reprezentacje dziewcząt i chłopców do 17. roku życia.

UEFA najpierw się pochwaliła, a potem poinformowała czemu dopuszcza do gry młodzieżowe reprezentacje Rosji

Zanim poinformowała o powodach tej decyzji, to UEFA podkreśliła, że "jako pierwsza organizacja sportowa zareagowała na wojnę w Ukrainie i podjęła zdecydowane działania w lutym 2022 roku, zawieszając wszystkie rosyjskie drużyny w rozgrywkach, odwołując wydarzenia zaplanowane w Rosji, takie jak finał Ligi Mistrzów w Sankt Petersburgu i Superpuchar UEFA w Kazaniu oraz zrywając umowę sponsorską z Gazpromem".

Dalej organizacja kierowana przez Aleksandra Ceferina wyraziła przekonanie, że dzieci nie powinny być karane za czyny dorosłych. Zdaniem UEFY piłka nożna "nigdy nie powinna rezygnować z wysyłania przesłania pokoju i nadziei". Dlatego drużyny reprezentacyjne U-17 zostaną dopuszczone do gry pod warunkiem rozgrywania meczów poza Rosją oraz bez flagi i hymnu w trakcie spotkań. Jednocześnie federacja podkreśliła, że dorosłe zespoły reprezentacyjne i klubowe mają pozostać zawieszone do końca wojny w Ukrainie.

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

W komunikacie federacja zacytowała również słowa Ceferina. "Podtrzymanie zawieszenia rosyjskich dorosłych drużyn przez UEFA pokazuje jej zaangażowanie w przeciwstawienie się przemocy i agresji. Jesteśmy zdecydowani podtrzymać to stanowisko do czasu zakończenia wojny i przywrócenia pokoju" - przekazał Słoweniec.

"Jednak zakazanie dzieciom i młodzieży gry w naszych rozgrywkach, to nie tylko nieuznawanie i nieprzestrzeganie podstawowego prawa do ich rozwoju, ale też bezpośrednia dyskryminacja. Przywracając im możliwość gry z rówieśnikami, inwestujemy - mamy nadzieję - w lepsze jutro oraz przyszłe pokolenia, które będą bystrzejsze" - zakończył podniośle Ceferin.

Uczestnik mundialu zagra z Rosją

Czy aby na pewno UEFA podtrzyma do końca wojny zakaz gry rosyjskich klubów i dorosłych reprezentacji? Najnowsze doniesienia pokazują, że nie musi się tak stać. Świat obiegła już informacja, że z Rosjanami zagra uczestnik ostatniego mundialu, reprezentacja Kamerunu. Na Euro 2024 Rosja na pewno nie zagra. Ale mistrzostwa świata w 2026 roku? Kto wie.

Więcej o: