Absolutny rekord Dawida Szwargi. Jedyny taki trener w europejskich pucharach

Już w czwartek 21 września Raków Częstochowa rozpocznie zmagania w Lidze Europy. Pierwszym rywalem drużyny mistrzów Polski w fazie grupowej będzie włoska Atalanta Bergamo. Okazuje się, że trener Rakowa, Dawid Szwarga, jest fenomenem w tegorocznych europejskich rozgrywkach. Młody szkoleniowiec, mając zaledwie 32 lata, dokonał tego, o czym niektórzy trenerzy marzą przez całą karierę.

Od 1 lipca 2023 roku Dawid Szwarga jest trenerem Rakowa Częstochowa. Szkoleniowiec przez wiele lat uczył się fachu od Marka Papszuna, który rok po roku systematycznie osiągał z zespołem kolejne sukcesy. Kilka miesięcy temu 49-latek podjął zaskakującą decyzję o odejściu z zespołu mistrzów Polski, przez co Szwarga może samodzielnie zarządzać drużyną.

Zobacz wideo Polska ma kolejny imponujący stadion! Sportowa perełka

Dawid Szwarga jest najmłodszym trenerem w europejskich pucharach. W Polsce również nie ma sobie równych

Pod jego wodzą Raków Częstochowa przeżył emocjonującą przygodę w eliminacjach do Ligi Mistrzów. W ostatniej rundzie polski zespół mierzył się z Kopenhagą, jednak w dwumeczu to Duńczycy okazali się lepsi, zwyciężając 2:1. Mimo to drużyna Szwargi awansowała do Ligi Europy, co i tak jest ogromnym osiągnięciem.

Okazuje się, że 32-latek przeszedł do historii także z innego powodu. Eksperci wyliczyli, że Dawid Szwarga jest pierwszym trenerem w historii urodzonym po 1990 roku, który poprowadzi swoją drużynę w fazie głównej rozgrywek organizowanych przez UEFA. Sprawia to, że Szwarga w tym sezonie jest najmłodszy spośród trenerów wszystkich drużyn w Lidze Mirzów, Lidze Konferencji i Lidze Europy. Co więcej, po meczu z Atalatną stanie się również najmłodszym polskim szkoleniowcem, który poprowadzi drużynę w meczu europejskich pucharów.

O ile drugie z osiągnięć nie jest zbyt imponujące, ponieważ występy zespołów z ekstraklasy w takich rozgrywkach można policzyć na palach jednej ręki, tak pierwsze z nich jest bardzo prestiżowe. Być może dzięki temu polscy szkoleniowcy zyskają w oczach światowych zespołów.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- Jutro czeka nas świetny dzień. Debiut Rakowa Częstochowa w fazie grupowej europejskich pucharów. I to z takim zespołem jak Atalanta Bergamo. Cieszymy się z faktu, że doszliśmy do fazy grupowej i będziemy mogli skonsumować nasze wyniki z eliminacji. Zdajemy sobie sprawę z atutów i jakości przeciwnika. Sami też mamy świadomość swoich plusów i możliwości. Mamy swoje DNA. I jutro będziemy z dumą reprezentować barwy klubu - mówił Dawid Szwarga na konferencji prasowej przed meczem z Atalantą Bergamo. 

Więcej o: