Do niedawna byli pośmiewiskiem, teraz idą po awans na Euro. Mają więcej punktów od Polaków

Reprezentacja Luksemburga na Euro 2024? Tak, to możliwe. Piłkarze z tego małego państwa wygrali w piątek z Islandią 3:1 i są na trzecim miejscu w tabeli. Z drugą Słowacją przegrywają na półmetku eliminacji tylko z powodu gorszego bilansu bramkowego.

Reprezentacja Luksemburga w piłce nożnej od 1910 roku należy do FIFA a od 1954 roku do UEFA. Jednocześnie nigdy w swojej historii nie zagrała na mistrzostwach świata czy Europy. W eliminacjach do czterech ostatnich wielkich turniejów Luksemburczycy uzbierali w sumie 23 punkty. Teraz, na półmetku eliminacji do Euro 2024, mają ich już 10. 

Zobacz wideo Lewandowski: Wsparcie kibiców bardzo mi zaimponowało

Luksemburg występuję w grupie J wraz z Portugalią, Słowacją, Bośnią i Hercegowiną, Islandią i Liechtensteinem. Po czterech meczach mieli na koncie siedem punktów - zremisowali 0:0 ze Słowacją, przegrali 0:6 z Portugalią i wygrali 2:0 z Liechtensteinem oraz 2:0 z Bośnią i Hercegowiną. 

Luksemburg już ma więcej punktów w grupie od reprezentacji Polski 

W piątkowy wieczór Luksemburczycy na swoim stadionie podjęli reprezentację Islandii, która na Euro 2016 odpadła w ćwierćfinale oraz grała w fazie grupowej mistrzostw świata w Rosji w 2018 roku. Początek meczu był świetny dla gospodarzy. Dziewiąta minuta, rzut karny i gol Maxime'a Chanota. 

W drugiej części gry drugą bramkę zdobył Yvandro Borges Sanches. Islandczycy zdobyli bramkę kontaktową na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu. Dosłownie minutę później piłkarze z Luksemburga rozwali wątpliwości, kto zasługuje na zwycięsto, zdobywając bramkę na 3:1. A to wszystko w spotkaniu, w którym obie drużyny oddały łącznie aż 35 strzałów na bramkę. 

Dzięki tej wygranej Luksemburczycy mają 10 punktów w tabeli, czyli tyle samo, co Słowacja, która wyprzedza ich obecnie tylko z racji lepszego bilansu bramkowego. Po zaledwie pięciu meczach wyrównali już swój najlepszy wynik punktowy z eliminacji do Euro 1996. Wszystko wskazuje na to, że między tymi reprezentacjami rozstrzygnie się, kto zajmie drugie miejsce w grupie, które da bezpośredni awans na Euro 2024. Dla podkreślenia skali sukcesu Luksemburczyków, do niedawna uważanych za "chłopców do bicia" warto odnotować, że już mają więcej punktów niż reprezentacja Polski, nawet jeśli ta wygra z Albanią w Tiranie w niedzielę. 

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Tabela grupy J w eliminacjach do Euro 2024:

  1. Portugalia - pięć meczów, pięć wygranych, bilans bramek 15:0, 15 punktów,
  2. Słowacja - pięć meczów, trzy wygrane, remis, porażka, 5:2, 10 pkt,
  3. Luksemburg - pięć meczów, trzy wygrane, remis, porażka, 7:7, 10 pkt,
  4. Bośnia i Hercegowina - pięć meczów, dwie wygrane, trzy porażki, 5:8, 6 pkt,
  5. Islandia - pięć meczów, wygrana, cztery porażki, 9:9, 3 pkt,
  6. Liechtenstein - pięć meczów, pięć porażek, 1:6, 0 pkt.

W kolejnym meczu Luksemburg zagra na wyjeździe z Portugalią w poniedziałek 11 września. W pozostałych meczach tej grupy Islandczycy podejmą Bośnię i Hercegowinę, a Słowacja zagra u siebie z Liechtensteinem. 

Więcej o: