Austriacy boją się najazdu Polaków. "Pierwszy stopień alarmu"

Starcie Austrii Wiedeń z Legią potraktowano jako mecz podwyższonego ryzyka. Do stolicy Austrii ma przyjechać więcej polskich kibiców, niż może wejść na stadion. Austriacy obawiają się więc nie tylko o bezpieczeństwo na stadionie, ale i na ulicach miasta.

Austria Wiedeń będzie bronić przewagi po wygranej 2:1 w pierwszym meczu z Legią w Warszawie. "Wojskowych" ma wspierać dość liczna grupa fanów, ale większość z nich zasiądzie jedynie w wiedeńskich pubach.

Zobacz wideo

Austria zmniejszyła pulę biletów

Zaledwie kilka dni przed meczem Austria zdecydowała się zmniejszyć liczbę wejściówek dla kibiców Legii na rewanż trzeciej rundy kwalifikacji do Ligi Konferencji Europy. Austriacy obawiają się zachowań ze strony fanów Legii na stadionie i w mieście. Spodziewają się przyjazdu dość licznej grupy polskich kibiców.

"W Austrii jest teraz pierwszy stopień alarmu. Do Wiednia wybiera się około tysiąca fanów Legii, którzy nie będą mieli biletów na mecz. Chcą dostać je od znajomych albo przyjeżdżają, aby zrobić zamieszanie" - czytamy na łamach dziennika "Kronen Zeitung". Niemiecki "Kicker" pisze o "wybuchowym pojedynku" Austrii z Legią, głównie ze względu na kibiców.

- Bilety na mecz otrzymało 1450 kibiców Legii, ale w Wiedniu spodziewanych jest ich znacznie więcej. Można przypuszczać, że większość kibiców Legii przyjedzie prywatnymi samochodami lub minibusami - dodał rzecznik wiedeńskiej policji Mattias Schuster.

Starcie Austrii z Legią zaliczono do kategorii meczu podwyższonego ryzyka. Bezpieczeństwo ma zapewnić 950 policjantów. Wokół stadionu ma powstać specjalna strefa bezpieczeństwa.

Austriackie media określają kibiców Legii mianem "chuligańskich mistrzów świata", a atmosfera może być gorętsza niż na derbach Wiednia z Rapidem.

"Notorycznie agresywni kibice polskiego zespołu sieją spustoszenie w Europie, wywołując poważne zamieszki we własnym kraju, ale także w Dortmundzie i Madrycie. Do tego dochodzą grzywny i wszelkiego już rodzaju kary nałożone na klub, który wydaje się być bezsilny" - opisuje portal krone.at.

Austriacy mają złe wspomnienia, jeśli chodzi o zdarzenia z polskimi kibicami. W 2004 r., przy okazji meczu reprezentacji w eliminacjach do MŚ 2006, polscy fani agresywnie zachowywali się względem ochroniarzy i policji. Jednemu z oficerów wyrwano pistolet służbowy, a chuligani przerzucili broń przez płot do sąsiedniego sektora. Dwa lata później fani Legii przerwali na mecz na kilka minut, odpalając materiały pirotechniczne.

Mecz Austria Wiedeń - Legia Warszawa o godzinie 19:00.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.