Media: Oto nowy właściciel Manchesteru United. Poszli na całość

Rodzina Glazerów poszukuje nowego właściciela dla Manchesteru United od kilku miesięcy. Według najnowszych doniesień wkrótce ma być potwierdzenie sprzedaży klubu, który trafi w ręce katarskiego szejka.

O przejęcie udziałów w Manchesterze United od rodziny Glazerów zabiegali brytyjski miliarder Sir Jim Ratcliffe (szef grupy chemicznej Ineos) oraz szejk Jassim bin Hamad bin Khalifa Al Thani z Kataru. Zagraniczne media informują, że "Czerwone Diabły" będą miały teraz katarskiego właściciela.

Zobacz wideo Sławomir Peszko ujawnia, dlaczego zakończył karierę. "Ciężko mi dojść do siebie"

Nowy właściciel Manchesteru United. To katarski szejk

Manchester United wciąż marzy o powrocie na szczyt angielskiej i europejskiej piłki. Ostatnie mistrzostwo kraju wywalczył dziesięć lat temu, a Ligę Mistrzów wygrał 15 lat temu. Od 2013 r. udało się wygrać cztery trofea - Puchar Anglii i Tarczę Wspólnoty w 2016 r., Ligę Europy w 2017 r. i Puchar Ligi Angielskiej zimą tego roku. Na Old Trafford czują, że to za mało.

Od jakiegoś czasu kibice domagali się zmiany właściciela. Czuli, że z Glazerami będącymi u steru od 2005 r. więcej już nie osiągną. Właściciele postanowili, że będą szukać nabywcy. Po kilku miesiącach poszukiwań i negocjacji najprawdopodobniej go znaleźli.

Według katarskiej gazety "Al-Watan" nowym właścicielem "Czerwonych Diabłów" będzie szejk Jassim z Kataru. To syn byłego emira Kataru, szejka Hamada bin Khalifa Al Thaniego. Ale nie był zainteresowany przejęciem tronu po ojcu. W 2003 r. zrzekł się praw do tytułu emira na rzecz swojego młodszego brata Tamima.

W latach 90. szejk Jassim był podporucznikiem sił zbrojnych Kataru. Ma tytuł honorowego prezesa Qatar National Cancer Society (QNCS). Jest przewodniczącym wysokiego komitetu ds. koordynacji i działań następczych oraz przewodniczącym najwyższej rady ds. środowiska i zasobów naturalnych. Piastuje stanowisko mecenasa Akademii Aspire, która wychowała wielu katarskich sportowców i medalistów imprez międzynarodowych. Szejk Jassim należy też do Rady Powierniczej Qatar Foundation. Fundacja była kiedyś sponsorem FC Barcelony.

Doniesienia katarskiego dziennika potwierdził David Ornstein z "The Athletic". Katarczycy kupili Manchester United za 5 mld funtów. To mniejsza kwota niż żądana wcześniej przez Glazerów, którzy chcieli za przejęcie klubu 6,4 mld funtów. Według Ornsteina dużym atutem oferty szejka Jassima było to, że był w stanie przejąć od razu cały klub. Istotną rolę w negocjacjach miał tez odegrać Nasser Al-Khelaifi, prezes Paris Saint-Germain. Według angielskiego dziennikarza osobiście spotkał się z Glazerami i namówił ich do przyjęcia oferty z Kataru. Argumentował, że przejmująca "Czerwone Diabły" Nine Two Foundation szejka Jassima nie jest zależna od państwowego budżetu Kataru. Z kolei sam szejk Jassim ani razu nie rozmawiał z Glazerami. Sprawę negocjacji pozostawił swoim prawnikom i doradcom.

Konkurentem Katarczyków był Sir Jim Ratcliffe, miliarder, szef grupy chemicznej Ineos, drugi najbogatszy człowiek w Wielkiej Brytanii. Jego majątek szacuje się na kwotę 30 mld funtów. Dziś jest właścicielem FC Lausanne-Sport i OGC Nice. Był zainteresowany wykupieniem Chelsea od Romana Abramowicza, ale jego oferta została odrzucona. W posiadaniu ma także grupę kolarską Team Ineos, a jego firma jest sponsorem zespołu Mercedesa w Formule 1. Według "The Athletic" Ratcliffe proponował Glazerom większą kwotę zakupu od szejka Jassima, ale przy stopniowym przejmowaniu klubu. Amerykanie chcieli sprzedać całość udziałów w MU od razu.

Wkrótce powinniśmy dostać oficjalne potwierdzenie sprzedaży Manchesteru United w ręce katarskiego szejka. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.