Upadły klub się odradza. Niewiarygodne. Mogą przejść do historii polskiej piłki

Flota Świnoujście jeszcze kilkanaście lat temu była o krok od awansu do ekstraklasy. Później wpadła w poważne tarapaty, przez które od lat tuła się po niższych ligach. Teraz jest blisko awansu do III ligi, co w dużej mierze jest możliwe dzięki kapitalnej serii w meczach domowych.

Flota Świnoujście na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku występowała I lidze. W sezonie 2010/11 zajęła w niej trzecie miejsce, do awansu zabrakło jej zaledwie trzech punków. Na drugim szczeblu rozgrywkowym po raz ostatni występowała w rozgrywkach 2014/15, później z powodu poważnych problemów finansowych musiała się wycofać.

Zobacz wideo Pobili go na meczu B-klasy. "Siła ataku była na tyle duża, że odleciałem kawałek"

Fenomenalny bilans Floty Świnoujście. W IV lidze nie mają sobie równych

Od tamtego czasu Flota mozolnie odbudowuje dawną pozycję. Po degradacji do A klasy spędziła tam zaledwie rok, nieco gorzej szło jej w klasie okręgowej, gdzie potrzebowała dwóch lat na wywalczenie awansu. Później nieco dopisało jej szczęście, sezon 2019/20 w IV lidze został przedwcześnie zakończony z powodu zagrożenia epidemiologicznego i to Flota jako ówczesny lider awansowała do III ligi. Z niej spadła po roku.

Teraz zespół ze Świnoujścia ma spore szanse na powrót do III ligi. Na trzy kolejki przed końcem prowadzi w tabeli z punktem przewagi nad Kluczevią Stargard, mając rozegrane jedno spotkanie mniej (awansuje jeden zespół). Szczególnie imponująca jest jej postawa na własnym stadionie, gdzie wygrała wszystkie 16 spotkań. Jej bilans bramkowy to 107:30. Ostatnio pokonała u siebie Chemik Police aż 9:1.

Równie imponującą serią nie może się pochwalić żaden inny zespół na poziomie IV ligi w całym kraju. Niemal tak samo dobrze na własnym boisku radzi sobie GKS Wikielec, jego bilans to 14 zwycięstw w 14 meczach. Niezwykłą, ale nieznacznie gorszą statystyką może się pochwalić także Star Starachowice, który wygrał wszystkie 15 spotkań wyjazdowych.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najbardziej znanym piłkarzem w składzie Floty jest środkowy obrońca Michał Stasiak. Przez wiele lat występował w ekstraklasie, w 2007 r. zdobył mistrzostwo i Superpuchar Polski z Zagłębiem Lubin. Ponadto ma na koncie trzy występy w reprezentacji. W Świnoujściu po raz pierwszy grał w latach 2013-2015, potem wrócił w 2018 r.

Flota Świnoujście rzadko traci punkty. 15 kolejnych spotkań bez porażki

Patrząc na ogólny bilans ligowy Floty w tym sezonie, można dojść do wniosku, że jest ona wyjątkowo bezkompromisowa. W dotychczasowych 31 kolejkach ani razu nie zremisowała, odniosła 28 zwycięstw i poniosła trzy porażki, oczywiście wszystkie na wyjeździe. Pierwszy raz przegrała dopiero w 16. kolejce z Bałtykiem Koszalin (3:6), później pokonywały ją jeszcze Kluczevia (2:1, 23. kolejka) oraz Wieża Postomino (1:0, 29. kolejka).

Więcej o: