Były mistrz Polski wraca z zaświatów. Awans na szczebel centralny 6 lat po reaktywacji

Polonia Bytom zapewniła sobie awans do II ligi na trzy kolejki przed końcem sezonu. Klub z województwa śląskiego zremisował bezbramkowo z Polonią Nysa, ale w dopięciu awansu pomógł Rekord Bielsko-Biała, notując zaledwie punkt w rywalizacji z rezerwami Rakowa Częstochowa.

Sezon 10/11 - to ostatni raz, gdy Polonia Bytom występowała na poziomie ekstraklasy. Wtedy zespół z województwa śląskiego zajął 16. miejsce, a w składzie Polonii występował m.in. Błażej Telichowski, Przemysław Trytko, Mariusz Ujek czy Krzysztof Król. Sezon zaczynał Jurij Szatałow, później jego miejsce zajął Jan Urban, a rozgrywki na ławce trenerskiej kończył Robert Góralczyk. W 2017 roku klub został reaktywowany jako spółka Bytomski Sport Sp. z o.o., a potem pod nazwą Bytomski Sport Polonia Bytom Sp. z o.o. Teraz dwukrotny mistrz Polski (ostatni tytuł w 1962 roku - red.) wraca na szczebel centralny.

Zobacz wideo W Barcelonie wszyscy już żyją przyszłym sezonem. "Dominuje jeden temat"

Polonia Bytom wraca na szczebel centralny. Pierwszy raz od sześciu lat

Po trzech pierwszych kolejkach sezonu Polonia Bytom miała zaledwie trzy punkty i znalazła się w dolnej połowie tabeli. Później Polonia wróciła na zwycięską ścieżkę i od 19. kolejki była liderem w swojej grupie trzeciej ligi. Po 30 meczach bytomianie mieli dziesięć punktów przewagi nad Rekordem Bielsko-Biała i do awansu potrzebowali trzech punktów w czterech ostatnich spotkaniach ligowych. Szansa do zapewnienia tego sukcesu była w 31. kolejce w starciu z Polonią Nysa.

Ten mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Ostatecznie awans bytomian na szczebel centralny stał się faktem, ponieważ Rekord Bielsko-Biała zremisował 3:3 z rezerwami Rakowa Częstochowa. Tym samym Polonia zagra w drugiej lidze po raz pierwszy od sezonu 16/17. W trzech ostatnich kolejkach ligowych jej rywalami będą Carina Gubin (03.06), Pniówek-74 Pawłowice (10.06) oraz LKS Goczałkowice-Zdrój (17.06).

Warto dodać, że od nowego sezonu Polonia Bytom będzie rozgrywać domowe mecze na nowym stadionie. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ponad 30 mln złotych, a na trybunach będzie mogło przebywać 2200 kibiców. Obiekt położony przy ul. Piłkarskiej będzie spełniał kryteria systemu licencyjnego PZPN oraz UEFA, a jego przewagą będzie nowoczesna, sztuczna murawa. Poprzedni stadion został wybudowany w 1929 roku i przeszedł ostatnią modernizację w 2008 roku.

Więcej o: