Znamy nominowanych do nagród sezonu w Ekstraklasie. Jeden wielki nieobecny

Już wkrótce w Ekstraklasie wszystko będzie jasne. Dotyczy to również nagród indywidualnych. Poznaliśmy listę piłkarzy i trenerów, którzy mogą liczyć na wyróżnienia na koniec sezonu 2022/2023.

Podobnie jak w poprzednich latach, kapituła Ekstraklasy wybierze zwycięzców w pięciu różnych kategoriach. Są to trener roku, obrońca roku, pomocnik roku, napastnik roku oraz bramkarz roku. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas gali Ekstraklasy, która w tym roku zaplanowana jest na 29 maja.

Zobacz wideo Skandaliczna sytuacja w polskiej lidze

25 nominowanych i kilku faworytów

Podobnie jak w poprzednich latach, w każdej z kategorii nominowanych zostało pięciu kandydatów. Oznacza to, że w sumie szansę na nagrodę ma 25 osób wyróżniających się na tle rywali w PKO BP Ekstraklasie.

Nieco kontrowersji wśród kibiców wzbudziła lista nominowanych w kategorii "trener roku". Nominowani zostali Marek Papszun (Raków Częstochowa), Kosta Runjaić (Legia Warszawa), Aleksandar Vuković (Piast Gliwice), Dawid Szulczek (Warta Poznań) i John Van den Brom (Lech Poznań). Niektórzy kibice zwracają uwagę, że wielkim nieobecnym jest Kamil Kuzera z Korony Kielce. Objął zespół na początku listopada po 15 kolejkach, kiedy jego zespół zajmował przedostatnie miejsce i miał cztery punkty straty do miejsca dającego utrzymanie. W 17 kolejnych meczach zdobył 25 punktów i na dwie kolejki przed końcem ma trzy punkty przewagi nad strefą spadkową.

Na niecałe dwa tygodnie przed galą Ekstraklasy wydaje się także, że znamy już pomocnika sezonu. Zważając na ogromny wpływ na grę Legii Warszawa, faworytem w tym zestawieniu jest Josue, który ma za sobą bardzo dobry sezon. Jego rywale, to Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Lukas Podolski (Górnik Zabrze), Bartosz Nowak (Raków Częstochowa) i Michał Skóraś (Lech Poznań).

Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku nagrody dla obrońcy i napastnika sezonu. W tym przypadku możemy spodziewać się interesującej rywalizacji nominowanych zawodników, gdyż żaden z nich nie wyróżnił się wyjątkowo na tle konkurencji.

Wśród nominowanych do nagrody obrońcy sezonu znaleźli się Fran Tudor (Raków Częstochowa), Ariel Mosór (Piast Gliwice), Stratos Svarnas (Raków Częstochowa), Joel Pereira (Lech Poznań) i Virgil Ghita (Cracovia). Najlepszy napastnik sezonu zostanie za to wyłoniony z piątki, w której znajdują się Marc Gual (Jagiellonia Białystok), Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok), Mikael Ishak (Lech Poznań), Adam Zrelak (Warta Poznań) i Bartłomiej Pawłowski (Widzew Łódź).

Rywalizacja do ostatniej minuty

Do końca rywalizacji w PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2022/2023 pozostały jeszcze dwie kolejki. Choć w górnej części tabeli wiadomo już niemal wszystko, w dolnej połowie wciąż trwa duże zamieszanie. 

Zdecydowanie najważniejsza walka trwa o utrzymanie w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej. Nadzieje na lepsze jutro wciąż ma Śląsk Wrocław, który po wygranej z Wisłą Płock traci do "Nafciarzy" zaledwie dwa punkty. Pewna swego wciąż nie może być też Korona Kielce, która wyprzedza podopiecznych Jacka Magiery o trzy oczka.

Więcej o: