Oto najdroższy stadion w Polsce. Jedno miejsce kosztowało 25 tys. zł. Kosmos

Wokół tego stadionu było wiele kontrowersji. Gdy już jednak powstał, stał się wizytówką miasta i całego kraju. Jego koszt to aż 1,5 miliarda złotych. To PGE Nardowy - najdroższy stadion w Polsce.

W ostatnich 15 latach w Polsce wybudowano kilkadziesiąt nowoczesnych obiektów. W tym momencie niemal wszystkie kluby ekstraklasy i I ligi grają na stadionach przystosowanych do realiów XXI wieku. Katalizatorem zmian było Euro 2012 rozgrywane w Polsce.

Zobacz wideo Specjalny występ dla Lewandowskich! Bawili się i śpiewali pod sceną

Oto najdroższe stadiony w Polsce. Gigantyczne pieniądze

To właśnie z myślą o Euro 2012 w miejsce legendarnego Stadionu Dziesięciolecia powstał PGE Narodowo, którego pojemność to 58 580 miejsc. Jego budowa rozpoczęła się w 2008 roku. Oficjalnie otwarty został cztery lata później, 29 lutego 2012 roku, gdy do Warszawy na mecz towarzyski przyjechała reprezentacja Portugalia. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. 

Poza meczami piłkarskimi na PGE Narodowym (taką nazwę nosi od 2015 roku) można już było zobaczyć między innymi wyścigi żużlowe, mecze siatkarskie, a nawet zawody windsurfingowe. Na obiekcie tym odbywają się także koncerty, które mogą pomieścić ponad 72 tysiące osób. 

Koszt budowy tego stadionu szacuje się na ponad 1,5 miliarda złotych, co w przeliczeniu na krzesełko daje nam kwotę 25 tysięcy za jedno miejsce. W Europie jest to ścisła czołówka. Droższe od warszawskiego stadionu są tylko dwa obiekty w Londynie - Emirates Stadium (2 mld zł) i Wembley (4,1 mld zł). 

Nie ma zaskoczenia, że wśród najdroższych stadionów w Polsce są te wybudowane na Euro 2012. Drugim po PGE Narodowym najdroższym jest obiekt Śląska Wrocław, którego oficjalna nazwa to Tarczyński Arena. Kosztował 900 milionów złotych. Podium zamyka Polsat Plus Arena Gdańsk, która kosztowała aż 860 milionów złotych. Na obiekcie rozegrano finał Ligi Europy pomiędzy Manchesterem United a Villarrealem. Znamienny jest fakt, że już wkrótce na obu obiektach będą rozgrywane mecze I ligi, bo zarówno Śląsk, jak i Lechia są na dobrej drodze do spadku do I ligi. 

Tak prezentuje się pełne zestawienie najdroższych stadionów w Polsce:

  • 1. PGE Narodowy, 58 580 miejsc, (1,5 miliarda złotych)
  • 2. Tarczyński Arena, 45 105 miejsc, (900 milionów złotych)
  • 3. Polsat Plus Arena Gdańsk, 41 620 miejsc, (860 milionów złotych)
  • 4. Stadion Poznań, 42 837 miejsc, (740 milionów złotych)
  • 5. Stadion Śląski, 54 378 miejsc, (650 milionów złotych)
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.