Zamieszanie w polskiej lidze. PZPN próbował to zatuszować. Interwencja klubu

Piotr Urban został wyznaczony do sędziowania spotkania KS Legionovia - Pogoń Grodzisk Mazowiecki w III lidze grupie 1. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że arbiter prawdopodobnie pochodzi z Legionowa, a więc miasta gospodarzy spotkania. Wygląda na to, że PZPN starał się ukryć ten fakt. W całej sprawie jest sporo niejasności, a sędzia po czasie został odsunięty od prowadzenia meczu.

Na sobotę 22 kwietnia zaplanowano ważne starcie 25. kolejki III ligi grupy 1 pomiędzy KS Legionovią a Pogonią Grodzisk Mazowiecki. Obie drużyny są poważnymi kandydatami do awansu na szczebel centralny i niemal sąsiadują ze sobą w tabeli. Drużyna z Grodziska jest pierwsza z 46 punktami, a Legionovia jest na miejscu piątym i ma tylko trzy punkty mniej. Ten niezwykle istotny dla układu tabeli mecz elektryzuje jeszcze przed pierwszym gwizdkiem. Wszystko za sprawą składu sędziowskiego. 

Zobacz wideo Dawid Konarski MVP meczu z Indykpolem AZS Olsztyn: Oni mogli tylko zrobić niespodziankę, a my musieliśmy wygrać

Skandal sędziowski w III lidze? PZPN nie reaguje 

W czwartek 20 kwietnia na oficjalnej stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej pojawiła się informacja o obsadzie sędziowskiej na nadchodzące spotkania rozgrywek III ligi. W niej znalazły się zaskakujące informacje o arbitrach spotkania KS Legionovia - Pogoń Grodzisk Mazowiecki. 

Jako sędzia główny mecz poprowadzić miał Piotr Urban - doświadczony rozjemca, który w tym sezonie ma za sobą nawet trzy mecze ekstraklasy. Sobotnie spotkanie miało być dla niego pierwszym w rozgrywkach 2022/2023 na poziomie trzeciej ligi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie pochodzenie arbitra, a w zasadzie jego brak. W obsadzie 25. kolejki przy jego nazwisku nie widnieje żadne miasto. Jeszcze 16 kwietnia sędziował spotkanie I ligi Arka Gdynia - Skra Częstochowa (0:1) i wtedy anonsowano go jako sędziego z Legionowa. 

Tym razem jednak obok ogłoszenia widnieje pusty nawias, a przecież sytuacja dotyczy meczu drużyny z Legionowa. Asystentami Urbana mieli być Piotr Kasiak i Filip Sierant, przy których nazwiskach widnieją kolejno: Żoliborz i Wilanów. Z kolei Pogoń Grodzisk Mazowiecki na profilu na Twitterze obok nazwisk sędziów umieściła następujące informacje o pochodzeniu: "Legionowo - Warszawa" i "Warszawa". Czy PZPN celowo zatem chciał zatuszować pochodzenie arbitra głównego? Związek na razie nie odniósł się do sytuacji. 

Sędzia z Warszawy czy z Legionowa? Niełatwo rozwikłać zagadkę PZPN-u

Przy poprzednich spotkaniach PZPN wpisywał, że Piotr Urban prowadzi spotkania, jako sędzia z Legionowa. Na oficjalnych listach sędziowskich klasy "TOP - AMATOR A" widnieje z kolei jako arbiter z Warszawy. Do tego portal 90minut.pl informuje, że miejscem urodzenia Urbana są Siedlce. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Ciężko więc stwierdzić skąd pochodzi Piotr Urban, ale jeszcze przed rozpoczęciem meczu Legionovii z Pogonią Grodzisk Mazowiecki narosło sporo kontrowersji. Nieczęsto zdarzają się sytuacje, kiedy mecz na poziomie III ligi prowadzi sędzia z miasta gospodarzy. Nie oznacza to oczywiście, że wpływałoby to na jego decyzje w trakcie spotkania. Zwłaszcza że Urban to arbiter z wieloletnim stażem. Tylko w tym sezonie prowadził 14 spotkań, w których pokazał 69 żółtych i pięć czerwonych kartek. Do tego podyktował dziewięć rzutów karnych. 

Dopiero w piątkowe popołudnie nastąpił zwrot w tej niewątpliwie przedziwnej sprawie. Pogoń Grodzisk Mazowiecki poinformowała, że skład sędziowski na nadchodzący mecz został zmieniony na wniosek klubu. "Wydział sędziowski PZPN podjął decyzję o zmianie obsady sędziowskiej jutrzejszego meczu 3. Ligi pomiędzy Legionovią Legionowo a Pogonią Grodzisk Mazowiecki" - czytamy na Twitterze.

Arbitrem głównym będzie Mateusz Jenda, a jego asystentami Jakub Rousseau i Jakub Przygoda. Wszyscy sędziowie są z Warszawy. Mecz KS Legionovia - Pogoń Grodzisk Mazowiecki zaplanowano na sobotę 22 kwietnia o godzinie 17:00. 

Więcej o: