Gigantyczne kłopoty FIFA. Pilnie szukają nowego gospodarza mundialu

20 maja mają rozpocząć się mistrzostwa świata FIFA do lat 20. Problem w tym, że na niecałe dwa miesiące nie znamy ich gospodarza. Po tym jak FIFA odebrała prawo organizacji turnieju Indonezji, rozpoczęły się błyskawiczne poszukiwania. Już napłynęły trzy kandydatury.

Mistrzostwa świata do lat 20 mają zostać rozegrane od 20 maja do 11 czerwca 2023 r. Wszystko powinno być zatem niemal dopięte na ostatni guzik, a tymczasem FIFA ma ogromny problem. W środę odebrała prawo organizacji imprezy Indonezji. Federacja posunęła się do tak drastycznych kroków nie bez powodu. Gubernator indonezyjskiej wyspy Bali Wayan Koster nie zgodził się bowiem na wpuszczenie przedstawicieli Izraela.

Zobacz wideo "Polski Thomas Mueller". Lewandowski wreszcie będzie miał partnera

FIFA ukarała Indonezję i sama ma teraz problem. Błyskawiczne poszukiwania

31 marca na Bali miała odbyć się ceremonia losowania grup. Jednym z uczestników tegorocznych mistrzostw będzie Izrael. Przylot jego delegacji nie spodobał się mieszkańcom kraju, więc wyszli na ulice, aby zaprotestować. Należy wspomnieć, że Indonezja (największy muzułmański kraj świata) nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Izraelem. - W obecnej sytuacji FIFA zdecydowała o odebraniu Indonezji prawa do organizacji piłkarskich mistrzostw świata do lat 20. Nowy gospodarz turnieju zostanie ogłoszony najszybciej, jak to możliwe. Termin turnieju nie ulegnie zmianie - obwieściła krótko po tym FIFA.

Leo Messi, Anna Lewandowska i Antonella Rocuzzo Media: Barcelona robi wszystko, by ściągnąć Messiego. Anna Lewandowska ma pomóc

Jako pierwsza chęć przejęcia mistrzostw zadeklarowała Argentyna. - Wszyscy znamy argentyńską piłkę nożną i z pewnością może ona gościć zawody na tym poziomie - powiedział prezes FIFA Gianni Infantino na konferencji prasowej w Paragwaju, gdzie w piątek weźmie udział w kongresie południowoamerykańskiej federacji CONMEBOL. - Są inne kraje, które również ogłosiły zainteresowanie, ale jako kandydatura, z gwarancjami rządu i innymi szczegółami, Argentyna jest pierwsza. Decyzję podejmujemy w ciągu dwóch lub trzech dni - dodał, cytowany przez ESPN.

Kapitan reprezentacji Polski w piłką kopaną Robert Lewandowski podczas konferencji prasowej przed meczem eliminacji Euro 2024 Czechy - Polska (sromotnie przegranym przez Polaków) Praga, 23 marca 2023 r. Lewandowski wziął na klatę krytykę kadry. "Dlaczego ludzie myślą, że jest mi łatwiej?"

Trzech kandydatów do przejęcia mistrzostw świata

Wśród pozostałych zainteresowanych zdaniem dziennika "AS" są także Peru i Katar. Za drugą południowoamerykańską kandydaturą przemawia fakt, iż w listopadzie Peru będzie organizowało mistrzostwa świata do lat 17 i już posiada odpowiednią infrastrukturę. Takową może poszczycić się także Katar, tyle że na jego niekorzyść działają wysokie temperatury w maju i w czerwcu. Dla wszystkich trzech kandydatów otrzymanie prawa organizacji oznaczać będzie także potencjalny udział ich reprezentacji w turnieju. Żadna z nich nie przeszła bowiem eliminacji. 

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Poprzednia edycja mistrzostw świata do lat 20 odbyła się w 2019 r. w Polsce. Wówczas zwyciężyła reprezentacja Ukrainy, która w finale pokonała Koreę Południową. Indonezja teoretycznie powinna zorganizować turniej rok wcześniej, ale został on przełożony ze względu na pandemię koronawirusa.

Więcej o: