Lech Poznań zanotował w tym sezonie najlepszy od lat wynik polskiego zespołu w europejskich rozgrywkach. Zawodnicy Johan van den Broma awansowali do ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy, pokonując w dwumeczu w 1/8 finału rozgrywek 5:0 szwedzkie Djurgarden. Teraz mistrzów Polski czeka dwumecz z Fiorentiną, który wyłoni jednego z półfinalistów LKE.
Oprócz Lecha w europejskich pucharach rywalizowały również Raków Częstochowa, Lechia Gdańsk i Pogoń Szczecin. Pierwsza z drużyn odpadła w III rundzie kwalifikacji do LKE, a dwa pozostałe kluby poległy rundę wcześniej.
Każda z drużyn dołożyła coś jednak do dorobku w krajowym rankingu UEFA. Polskie kluby zdobyły łącznie 29 punktów. Największą część, czyli 20 punktów, dołożył oczywiście Lech, który może jeszcze powiększyć zdobycz. Raków wywalczył 5 punktów, Lechia 2,5 pkt, a Pogoń 1,5 pkt. Aby obliczyć współczynnik w danym sezonie, dzieli się liczbę punktów przez liczbę drużyn. Oznacza to, że Polska zdobyła w tym sezonie 7,250 punktów. Krajowy ranking UEFA w danym sezonie oblicza się na podstawie sumy punktów zdobytych przez liczbę Na podstawie zgodnych z europejskimi pucharami przeliczników można obliczyć, że każda z drużyn wypracowała średnio 7,250 punków. Jest to najlepszy wynik polskich drużyn z historii rankingu UEFA.
* - wynik może ulec zmianie
Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl
Taki współczynnik daje Polsce dziesiąte miejsce w rankingu UEFA za ten sezon. Na czele zestawienia znajduje się Anglia (współczynnik 19,857), a podium uzupełniają Włochy (17,642) i Niemcy (16,375). Lepiej od polskich zespołów poradziły sobie jeszcze drużyny z Hiszpanii, Belgii, Holandii, Francji, Portugalii i Turcji. Mowa więc o absolutnych potęgach. Polska punktuje lepiej niż m.in. Czechy (6,750), Szwajcaria (7,000), Szkocja (3,500) czy Austria (4,900)
Lech dwumecz z Fiorentiną rozpocznie w czwartek 13 kwietnia na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Rewanż odbędzie się tydzień później we Włoszech.