FIFA podjęła drastyczne kroki. Zabrali im organizację MŚ. Bo nie chcieli u siebie Izraela

Indonezja nie będzie gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata do lat 20 - poinformowała w środę FIFA. Wszystko przez konflikt Indonezji z Izraelem i protesty w azjatyckim państwie. Na razie nie wiadomo, kto przejmie organizację turnieju, który ma zacząć się już 20 maja.

"W obecnej sytuacji FIFA zdecydowała o odebraniu Indonezji prawa do organizacji piłkarskich mistrzostw świata do lat 20. Nowy gospodarz turnieju zostanie ogłoszony najszybciej, jak to możliwe. Termin turnieju nie ulegnie zmianie, a FIFA nie wyklucza sankcji wobec indonezyjskiego związku" - przeczytaliśmy w środowe popołudnie w oficjalnym komunikacie FIFA.

Zobacz wideo Specjalny występ dla Lewandowskich! Bawili się i śpiewali pod sceną

Turniej, który rozpocznie się za 52 dni, został odebrany Indonezji z powodu konfliktu z Izraelem. Wszystko zaczęło się od słów gubernatora Bali - Wayana Kostera - który wezwał do zakazania reprezentacji Izraela startu w turnieju. Koster, powołując się na rozkazy władz państwowych, nie zgodził się też na wpuszczenie na wyspę izraelskiej delegacji.

Thomas Bach, Jakub Janda Słynny skoczek nie wytrzymał. Bije pięścią w stół. "Ilu musi jeszcze zginąć?"

Z tego powodu FIFA odwołała zaplanowane na 31 marca losowanie grup finałowych. Losowanie to miało się odbyć w Denpasarze położonym na Bali. W środę światowa federacja podjęła ostateczną decyzję w sprawie turnieju. Jak dodano w oficjalnym komunikacie, decyzja zapadła po rozmowach szefa FIFA - Gianniego Infantino - z szefem indonezyjskiego związku piłki nożnej - Erickiem Thohirem.

FIFA zmieniła gospodarza MŚ U-20

Przyjazdowi reprezentacji Izraela do Indonezji sprzeciwiały się nie tylko władze azjatyckiego kraju, ale też jego mieszkańcy. W ostatnich tygodniach w Dżakarcie doszło do serii protestów, w których widoczne były flagi Indonezji oraz Palestyny. Indonezja - jako najludniejszy muzułmański kraj na świecie - ostro sprzeciwia się traktowaniu Palestyńczyków przez Izrael. Oba państwa nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

FIFA zwlekała z decyzją, licząc na to, że turniej zostanie zorganizowany jedynie na Bali. Większość mieszkańców wyspy wyznaje hinduizm, jednak mimo to i tam Izraelczycy nie zostaliby wpuszczeni. Jak wyliczyli lokalni eksperci, odebranie praw do organizacji turnieju będzie kosztowało Indonezję miliardy rupii.

Klamka zapadła. Jose Mourinho podjął decyzję ws. swojej przyszłości. Włosi ujawniają Klamka zapadła. Jose Mourinho podjął decyzję ws. swojej przyszłości. Włosi ujawniają

Turniej odbędzie się w dniach od 20 maja do 11 czerwca. Poprzednią edycję turnieju, która odbyła się w 2019 r. w Polsce, wygrała Ukraina. Tym razem jednak zabraknie jej na MŚ. Turniej, który miała zorganizować Indonezja, miał się odbyć w 2021 r., jednak został odwołany z powodu pandemii koronawirusa.

Więcej o: