FIFA rozdaje ogromne pieniądze klubom. Krocie za mundial

355 milionów dolarów dostaną kluby za puszczenie swoich zawodników na dwie kolejne edycje mistrzostw świata. Europejskie Stowarzyszenie Klubów (ECA) poinformowała o podpisaniu nowego porozumienia z FIFA, która ma "uznawać centralną rolę klubów w piłce nożnej".

W poniedziałek w Budapeszcie odbyło się 29. Ogólne Zgromadzenie Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA), któremu przewodzi prezes PSG, Nasser Al-Khelaifi. Podczas zgromadzenia ECA przedłużyła porozumienie z FIFA do 2030 roku. Federację w Węgrzech reprezentował jej prezydent, Gianni Infantino. Umowa rozszerza i pogłębia współpracę obu podmiotów m.in. "w sprawach o kluczowym znaczeniu dla rozgrywek klubowych mężczyzn i kobiet, w tym kalendarza, zwolnień zawodników do drużyn narodowych".

Zobacz wideo Wojciech Szczęsny ocenia Fernando Santosa: Zespół wierzy

FIFA zapłaci klubom fortunę za puszczenie zawodników do gry na mistrzostwach świata

Jednym z najważniejszych punktów, o których wspomniano w komunikacie ECA jest podwyższenie kwot, które otrzymają kluby za pozwolenie swoim zawodnikom na udział w mistrzostwach świata. Za mundiale w 2018 i 2022 roku ta kwota wyniosła łącznie 209 milionów dolarów, a już za turnieje w 2026 i 2030 wzrośnie do 355 milionów dolarów. 

- Cieszymy się z podpisania tej przełomowej umowy. Porozumienie uznaje centralną rolę klubów w piłce nożnej na całym świecie i zapewnia ich odpowiednią reprezentację w procesie podejmowania decyzji dotyczących kwestii, które ich dotyczą - powiedział Al-Khelaifi. 

Porozumienie zakłada, chociażby współpracę ECA i FIFA przy nowym formacie Klubowych Mistrzostw Świata, który wejdzie w życiu w 2025 roku oraz ich kolejnymi odsłonami. 

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

- To ważny dzień dla przyszłości piłki nożnej i jej długoterminowej stabilności. Cieszymy się, że możemy odnowić i zacieśnić naszą współpracę z ECA, ważnym interesariuszem reprezentującym kluby z całej Europy - dodawał Gianni Infantino. Podkreślał, że ta umowa zapewni niezbędną równowagę między klubowym a reprezentacyjnym futbolem.

Więcej o: