Rosja wraca do gry. Już odtrąbili spektakularny sukces. "Koniec izolacji"

Rosyjskie próby powrotu na piłkarską arenę międzynarodową coraz bardziej zakrawają na śmieszność. Skoro ich reprezentacja nie mogła zagrać na mundialu i na pewno straci Euro 2024, trzeba było wymyślić własny turniej. Tym sposobem Rosja wystąpi w pierwszych mistrzostwach Azji Środkowej.

Rosja po agresji na sąsiednią Ukrainę została zawieszona w strukturach FIFA i UEFA. Jej reprezentacja nie może brać udziału w oficjalnych meczach pod auspicjami tych federacji, a tamtejsze kluby zostały wykluczone z europejskich pucharów. W tej sytuacji do głosu doszła rosyjska pomysłowość. Plan przystąpienia do Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej (AFC) na razie stanął w martwym punkcie. Pojawiła się za to nowa zaskakująca propozycja.

Zobacz wideo Słoweńcy już wkrótce mogą mieć przewagę nad resztą świata w skokach

Rosjanie wracają na piłkarską imprezę. Takiego turnieju jeszcze nie było

Wyszła ona ze Środkowoazjatyckiego Związku Piłki Nożnej (CAFA). Prezes zrzeszonej w niej piłkarskiej federacji Tadżykistanu Faridun Saliew zapowiedział, że w czerwcu tego roku odbędą się jego pierwsze w historii mistrzostwa, a gościnnie wystąpią w nich Rosjanie. - Reprezentacja Rosji weźmie udział w pierwszych mistrzostwach Środkowoazjatyckiego Związku Piłki Nożnej (CAFA) z udziałem męskich reprezentacji narodowych, które odbędą się w dniach 9-21 czerwca tego roku - przekazał Saliew w rozmowie z telewizją MatchTV.

Neymar zdecydował. Stanowcza deklaracja co do jego przyszłości klubowej Neymar zdecydował. Stanowcza deklaracja co do jego przyszłości klubowej

Oprócz Rosji w turnieju pojawi się cała szóstka członków tego związku: Tadżykistan, Iran, Uzbekistan, Kirgistan, Turkmenistan i Afganistan. Stawkę ma uzupełnić jeszcze jeden zespół z Azji, który dostanie specjalne zaproszenie. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że organizacja pierwszej edycji tego typu mistrzostw w takiej formule i akurat teraz, jest sporym ukłonem wobec Rosjan.

DLOBI Grzegorz Rasiak wraca do piłki. Klub chce wykorzystać jego "bezcenne doświadczenie"

Rosja dostała zaproszenie na dziwaczne mistrzostwa. Szokująca narracja: "Nie ma już izolacji"

To, że propozycja wzięcia udziału w turnieju oficjalnie wyszła z zewnątrz, natychmiast zostało wykorzystane w rosyjskiej narracji. - Zaproszenie na ten turniej sugeruje, że nie ma już izolacji na świecie, jest tylko czasowe wykluczenie z określonych rozgrywek. Ze wszystkich punktów widzenia jest to dobra opcja dla reprezentacji Rosji i przyszłości rosyjskiego futbolu - powiedział Match TV honorowy prezes rosyjskiego związku, Wiaczesław Kołoskow.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Rosja od czasu wybuchu wojny rozegrała jedynie trzy spotkania towarzyskie. Pokonało 2:1 Kirgistan i bezbramkowo zremisowała z Tadżykistanem i Uzbekistanem.

Więcej o: