Kim jest Zbigniew Jakubas? Decyzja jednego z najbogatszych Polaków zszokowała piłkarską Polskę

Zbigniew Jakubas jest barwną postacią. Jest na 30. miejscu w zestawieniu najbogatszych Polaków, a jego majątek wyceniany jest na 1,95 mld złotych. W ostatnich dniach jest o nim głośno za sprawą konferencji prasowej związanej ze skandalem w Motorze Lublin. Jak doszło do tego, że 51-latek został głównym akcjonariuszem klubu z Lublina, gdy wcześniej był łączony m.in. z Legią Warszawa?

Motor Lublin jest w ostatnich dniach na ustach całej piłkarskiej Polski. Wszystko za sprawą zamieszania z trenerem Goncalo Feio, który przed konferencją prasową po meczu z GKS-em Jastrzębie (2:1) obraził rzeczniczkę prasową klubu Paulinę Maciążek. W jej obronie stanął prezes Motoru Lublin - Paweł Tomczyk. Z informacji Sport.pl wynika, że Portugalczyk uderzył Tomczyka metalową podkładką na kartki. 

Zobacz wideo Lewandowski schodzi ze sceny. Santos szuka następcy

We wtorek całą sytuacją na konferencji prasowej miał wyjaśnić główny akcjonariusz klubu, Zbigniew Jakubas, a także jeden z najbogatszych Polaków. Na niej poinformował, że Feio pozostaje na stanowisku trenera, a Tomczyk jest zawieszony na trzy miesiące

Kiedy Zbigniew Jakubas zainwestował w Motor Lublin? 

Zbigniew Jakubas do polskiej piłki mógł wejść już 20 lat temu. W 2003 roku miał być blisko zostania głównym udziałowcem Legii Warszawa. Tak się jednak nie stało. Kolejny raz swoich sił próbował pod koniec 2018 roku, gdy był łączony z Wisłą Kraków. Wtedy także nic z tego nie wyszło.

Ostatecznie w czerwcu 2020 roku poinformował, że od września zostanie współwłaścicielem Motoru Lublin. - Pochodzę z Lublina, a Motor jest moją drużyną od dziecka. Chodziłem z moim dziadkiem na mecze. Pamiętam zawodników, wyniki, mam olbrzymi sentyment. Choć obecnie mieszkam w Warszawie i mój przyjaciel jest właścicielem Legii [Dariusz Mioduski], na której mecze chodzę, to jednak to, czego człowiek doświadczył za młodu, pozostaje w sercu na zawsze. I teraz przychodzi właśnie taki moment refleksji, że można coś zrobić. Udzielić się społecznie, zrobić coś dla Lublina, dla lokalnej społeczności. I ja to w tej chwili robię. Mam ten sentyment, który teraz wraca - mówił wtedy 51-latek.

Zbigniew Jakubas jest na liście najbogatszych "Forbes". Firmy, majątek

W ostatnim zestawieniu Forbesa Jakubas zajął 30. miejsce na liście najbogatszych Polaków, a jego majątek wyceniany jest na 1,95 mld złotych.

Jakubas w rozmowie z "Gazetą Trend" przyznawał, że prywatną działalnością zajął się przez przypadek. Pod koniec 1978 roku otrzymał od rodziców siedem tysięcy dolarów na zakup mieszkania w Warszawie. Wtedy zaszedł do szklarni, żeby kupić kwiaty dla narzeczonej i to odmieniło jego życie. - Spytałem go [właściciela - przyp. red] o radę, na co mam przeznaczyć te pieniądze, które mam przy sobie - czy kupić za nie mieszkanie i kontynuować pracę jako nauczyciel, czy też zaryzykować i założyć sklep. Właściciel szklarni odparł bez wahania, że jeśli założę własny biznes, to za rok za pieniądze z zysku będę mógł kupić nie tylko nowe mieszkanie, lecz także świetny samochód. Podziałało mi to na wyobraźnię – i mój pierwszy biznes, w postaci butiku na warszawskiej ulicy Tamka, stał się rzeczywistością - opowiedział.

W kolejnych latach Zbigniew Jakubas otwierał kolejne butiki, a następnie założył spółkę Ipaco, która zajmowała się licencyjną produkcją markowej odzieży oraz montażem komputerów osobistych.  Najważniejsze nastąpiło jednak w 1989 roku, gdy założył Grupę Kapitałową Multico, która kontroluje około czterdziestu spółek, takie jak m.in. Mennica Polska, zajmująca się produkcją monet obiegowych i kolekcjonerskich na potrzeby polskiego i zagranicznych rynków. Do tego firma budowlana Energopol-Warszawa, czy Feroco, które zajmuje się budową i modernizacją linii kolejowych

Motor Lublin, którego trenerem pozostaje Feio, a Jakubas głównym akcjonariuszem, zajmuje aktualnie ósme miejsce w tabeli eWinner II ligi. Aktualnie traci sześć punktów do miejsc gwarantujących grę w barażach o awans do I ligi.

Więcej o: