Jakub Jankto zrobił coming out. "Nie chcę się dłużej ukrywać"

Piłkarz Sparty Praga Jakub Jankto dokonał coming outu. - Jestem homoseksualistą i nie chcę się dłużej ukrywać - powiedział, a wideo z nagraniem zamieścił w mediach społecznościowych. "Masz nasze wsparcie. Żyj swoim życiem, Jakubie" - czytamy na oficjalnym profilu jego drużyny.

Homoseksualizm w świecie sportu przestaje być tematem tabu, a sportowcy coraz odważniej mówią o swoich orientacjach seksualnych. W grudniu dość głośnego coming outu dokonali dwaj francuscy tenisiści - Fabien Reboul i Maxens Broville i ogłosili, że tworzą udany związek. W poniedziałek na ujawnienie swojej orientacji zdecydował się zawodnik Sparty Praga Jakub Jankto.

Zobacz wideo Łukasz Kuczyński zdobył historyczny brązowy medal podczas PŚ w short tracku! "Czułem, że mogę wygrać"

Jakub Jankto wydał oświadczenie. Coming out. "Jestem homoseksualistą"

Teraz przekazać światu ważny dla siebie komunikat zdecydował się Jakub Jankto. - Jestem homoseksualistą i nie chcę się dłużej ukrywać - powiedział 27-letni reprezentant Czech, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy, którzy wyznali, że są gejami.

- Jak każdy mam swoje mocne strony i słabe strony. Mam rodzinę, przyjaciół, pracę, którą wykonuje, jak najlepiej potrafię, z powagą, profesjonalizmem i pasją. Chcę żyć w wolności. Bez strachu. Bez uprzedzeń. Bez przemocy. Ale z miłością - dodał. 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

Pod nagraniem zawodnik otrzymał wiele oznak wsparcia z piłkarskiego środowiska. Komentarze zamieściły m.in. oficjalny profil Premier League, UEFA, a także wiele klubów piłkarskich. "Nigdy nie ukrywaj tego, kim naprawdę jesteś. Masz nasze pełne wsparcie, Jakubie!" - napisało Schalke Gelsenkirchen. 

Do coming outu piłkarza odniósł się także jego obecny klub, czyli Sparta Praga. Jak czytamy, Jankto od dawna otwarcie rozmawiał z kolegami, trenerami oraz działaczami o swojej orientacji. "Masz nasze wsparcie. Żyj swoim życiem, Jakubie. Nie ma nic ważniejszego" - czytamy.

Jakub Jankto w tym sezonie przebywa na wypożyczeniu w praskiej drużynie, do której trafił z Getafe. Rozegrał 10 spotkań, strzelił jednego gola. 27-latek od 2017 r. jest także reprezentantem Czech. W kadrze narodowej wystąpił w 45 meczach i zdobył cztery bramki.

Więcej o:
Copyright © Agora SA