Nie żyje "trener wszystkich trenerów". Zapisał się w historii MŚ

Nie żyje MIroslav Blazević, legendarny trener, który w 1998 roku poprowadził reprezentację Chorwacji po pierwszy w historii medal mistrzostw świata. Na mundialu we Francji sięgnął po brąz. Na drugi taki moment kraj czekał 20 lat. Zmarł w szpitalu w Zagrzebiu. Miał 88 lat.

Pierwsze informacje o ciężkim stanie zdrowia Miroslava Blażevicia pojawiły się w listopadzie ubiegłego roku. "Czuję się gorzej niż kiedykolwiek. Zbliżam się do końca swojej podróży i nie mogę kłamać, że nic mi nie jest, skoro jest inaczej. Moja wątroba jest pełna przerzutów, a piłka nożna przestała mnie interesować" - powiedział trener w rozmowie z serbskim "Kurirem". W środowy poranek piłkarski świat obiegła informacja o śmierci wielkiego szkoleniowca.

Zobacz wideo Rozpoczął się proces sądowy Kucharskiego i Lewandowskiego. Powodem oskarżenie o szantaż

Chorwacka piłka w żałobie. Nie żyje ojciec sukcesu z 1998 roku

Blażević trafił w nocy do jednego ze szpitali w Zagrzebiu. Stan jego zdrowia się pogorszył, a lekarzom niestety nie udało się go uratować. Legenda chorwackiej piłki zmarła w środę rano w wieku 88 lat. Trenera wyjątkowymi słowami pożegnała Chorwacka Federacja Piłki Nożnej. - HNS pragnie złożyć najszczersze kondolencje jego bliskim, w imieniu całej chorwackiej rodziny piłkarskiej, która straciła "trenera wszystkich trenerów" - czytamy na Twitterze.

Blażević miał na koncie sporo sukcesów. Głównie z reprezentacją Chorwacji, którą prowadził w latach 1994-2000. W 1996 roku wywalczył z kadrą pierwszy awans na mistrzostwa Europy, w trakcie których Chorwaci dotarli do ćwierćfinału. Największe osiągnięcie przyszło jednak dwa lata później podczas mundialu we Francji. Reprezentacja pod wodzą Blażevicia wywalczyła wtedy brązowy medal, a nazwisko selekcjonera na zawsze zapisało się w historii chorwackiej piłki.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Cała Chorwacja czekała na równie wielki wyczyn aż 20 lat. Dopiero na mundialu w Rosji (2018) udało jej się stanąć na podium piłkarskich mistrzostw świata. Wówczas zdobyła srebrne medale po przegranej 1:4 w finale z Francją. I na mistrzostwach świata w Katarze chorwaccy piłkarze pokazali się z jak najlepszej strony. Nie udało im się co prawda wygrać tytułu, ale zrównali się z wyczynem "trenera wszystkich trenerów". Tym razem sięgnęli po brązowe medale

Ronaldo, TurcjaMerih Demiral pomaga ofiarom w Turcji. Wystawił koszulkę Ronaldo. "Jest mu bardzo przykro"

Słynny trener prowadził również reprezentacje Szwajcarii, Iranu oraz Bośni i Hercegowiny. Dodatkowo ma w dorobku kilka sukcesów w rozgrywkach klubowych. Największe sukcesy świętował z Dynamem Zagrzeb. W 1982 roku wywalczył z zespołem mistrzostwo Jugosławii, a rok później Puchar kraju. Dwukrotnie sięgał również po mistrzostwo Chorwacji (1993 i 2003), a w 1994 roku zdobył Puchar Chorwacji. 

Blażević był znany też z bardzo pozytywnego podejścia do życia. Ludzie, którzy mieli przyjemność z nim współpracować, określają go jako wiecznie uśmiechniętego i rzucającego żartami.

Kamil Bortniczuk i Stadion NarodowyReprezentacja Polski nie zagra na Narodowym! Stadion nie nadaje się do użytku

Więcej o: