Zawieszono rozgrywki piłkarskie. Kataklizm nawiedził kraj. "Najszczersze kondolencje"

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, a w kraju nadal dochodzi do wstrząsów. Minister sportu Mehmet Kasapoglu zawiesił rozgrywki do odwołania. Nie odbędą się m.in. mecze piłkarskiej Super Lig zaplanowane na poniedziałek 6 lutego.

W miniony weekend odbyło się sześć spotkań 23. kolejki tureckiej Super Lig. Pozostałe trzy mecze zaplanowano na 6 stycznia. Już teraz wiadomo, że nie zostaną one rozegrane. Powodem jest kataklizm, który nawiedził Turcję w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Zobacz wideo Paweł Fajdek podważa wyniki plebiscytu: Dałbym siebie na drugim miejscu!

Trzęsienie ziemi w Turcji. Minister sportu zawiesza wszystkie rozgrywki w kraju

Do trzęsienia ziemi doszło o godz. 4:17 czasu lokalnego, czyli 2:17 w Polsce. Trwało ono ponad minutę, a jego epicentrum znajdowało się około 30 km od dwumilionowego miasta Gaziantep. Siłę wstrząsów oszacowano na 7,8 stopni w skali Richtera. 15 minut po pierwszym kataklizmie nastąpił kolejny - tym razem o mniejszej magnitudzie - 6,8. Runęło kilkadziesiąt budynków, a wiele ofiar znajduje się pod gruzami. Według ostatnich doniesień zginęło 912 osób w Turcji i 350 w sąsiedniej Syrii, do której też dotarło trzęsienie. 

Britain Soccer Premier LeagueLiverpool podjął decyzję ws. trenera. Romano ujawnia

W tej sytuacji nie uda się rozegrać ostatnich spotkań 23. kolejki ligi tureckiej. Minister sportu poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o zawieszeniu wszystkich rozgrywek w kraju, nie tylko piłki nożnej.

"Wszystkie zawody sportowe, które zaplanowano na najbliższe dni w naszym państwie, zostaną zawieszone - i to do odwołania. Wszystkie jednostki są w pogotowiu pod koordynacją AFAD. Pragnę złożyć najszczersze kondolencje rodzinom ofiar i kieruję słowa wsparcia dla całego ukochanego narodu" - napisał na Twitterze minister Sportu Mehmet Kasapoglu.

Jak na razie na szczycie tabeli Super Lig znajduje się Galatasaray. Ma dziewięć punktów przewagi nad Fenerbahce i 14 nad trzecim Istanbulem Basaksehir. W obliczu kataklizmu nie wiadomo, kiedy tureckie rozgrywki zostaną wznowione. 

Więcej treści sportowych na stronie głównej Gazeta.pl

Soccer Alves ArrestedNowy dowód ws. Alvesa. To może go całkowicie pogrążyć

Sytuacja jest dramatyczna. Zanotowano aż 40 wstrząsów wtórnych, a część sejsmologów mówi, że mogło to być największe trzęsienie ziemi w historii Turcji. Władze państwa wprowadziły stan wyjątkowy i poprosiły o międzynarodową pomoc. Ekipy poszukiwawcze na miejsce kataklizmu chcą wysłać Stany Zjednoczone i Polska. 

Więcej o: