Oficjalnie: Rewolucja FIFA wchodzi w życie. Od teraz sędziowie będą tłumaczyć decyzje

- Po raz pierwszy sędzia będzie przemawiał przez mikrofon bezpośrednio do kibiców na stadionie i widzów telewizyjnych - informuje prezydent FIFA Gianni Infantino. Światowa federacja planuje zmiany w komunikacji arbitrów w trakcie używania systemu VAR. Nowy pomysł zostanie zastosowany już na Klubowych Mistrzostwach Świata w Maroku.

Pierwszy mecz z udziałem systemu VAR odbył się w marcu 2018 roku, ale do tej pory wideoweryfikacja budzi wiele niejasności. Często kibice nie są w stanie zrozumieć werdyktów sędziów po ponownym obejrzeniu sytuacji na monitorze. FIFA postanowiła znaleźć na to sposób i arbitrzy będą wyjaśniali swoje decyzje w trakcie spotkań. Ten pomysł zostanie przetestowany szybko, ponieważ już w trakcie zaczynających się 1 lutego Klubowych Mistrzostw Świata w Maroku. 

Zobacz wideo Tak ma wyglądać sztab Santosa w Polsce. PZPN ujawnia szczegóły

Sędziowie wytłumaczą kibicom swoje decyzje z użyciem VAR. "Część procesu FIFA" już na KMŚ

Zarówno FIFA, jak i jej prezydent Gianni Infantino poinformowali o nowym pomyśle w mediach społecznościowych. Okazuje się, że światowa federacja dąży do transparentności i chce natychmiast wyjaśniać kibicom sporne decyzje arbitrów w trakcie spotkań. 

"To bardzo ważna wiadomość dla wszystkich fanów piłki nożnej, którzy chcą jeszcze większej jasności decyzji sędziowskich. Oglądaj uważnie Klubowe Mistrzostwa Świata, które rozpoczynają się 1 lutego w Maroku. Zobaczysz ważną zmianę w sposobie, w jaki sędziowie komunikują decyzje związane z systemem VAR. Po raz pierwszy sędzia będzie przemawiał przez mikrofon bezpośrednio do kibiców na stadionie i widzów telewizyjnych. Nastąpi wyjaśnienie, dlaczego podjęto taką decyzję" - czytamy w komunikacie. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Całość dopełnia fragment wyjaśniający, że to dopiero początek zmian, jakie zaplanowała światowa federacja. "Jest to część procesu FIFA. Zawsze chcemy poprawiać przejrzystość VAR i wzmacniać świadomość. Mamy nadzieję, że Ci się spodoba!" - dodaje Infantino. 

 

Kibice mogą ujrzeć nowy pomysł FIFA już w środę, 1 lutego o godzinie 20:00. Wtedy to w pierwszym meczu Klubowych Mistrzostw Świata zmierza się zespołu Al-Ahly Kair i Auckland City. Arbitrem głównym spotkania będzie Ma Ning i jeśli będzie musiał skorzystać z systemu VAR, to poinformuje kibiców o powodach swojej decyzji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.