W słowa byłego gwiazdora Arsenalu trudno uwierzyć. "Muszą wrócić"

- (Rosja - red.) jest największym krajem na świecie, ma dużą populację i wiele znaczy. Musi wrócić do rozgrywek piłkarskich - powiedział Emmanuel Adebayor w rozmowie z portalem Championat. To nie pierwszy raz, gdy ten zawodnik wyraża nieskrywaną sympatię do Rosjan.

Emmanuel Adebayor to były piłkarz m.in. Arsenalu, Realu Madryt, Manchesteru City czy Tottenhamu. Najlepiej szło mu w pierwszym z wymienionych klubów, gdzie rozegrał 142 mecze, w których strzeli 62 gole i zaliczył 19 asyst. W 2008 r. wybrano go Piłkarzem Roku w Afryce.

Zobacz wideo Wiadomo, gdzie będzie mieszkał Fernando Santos. Ważna decyzja podjętaWiadomo, gdzie będzie mieszkał Fernando Santos. Ważna decyzja podjęta

Emmanuel Adebayor liczy, że rosyjskie zespoły "prędzej czy później" wrócą do międzynarodowych rozgrywek

W ostatnich miesiącach Adebayor zasłynął głównie tym, że bardzo mocno wychwala Rosję. Kilka miesięcy po inwazji na Ukrainę zszokował, wychwalając Władimira Putina. - Kocham Putina jako osobę, to facet z charakterem. Jeśli mówi nie, to nie i kropka. Imponuje mi jego poziom dyscypliny - stwierdził w rozmowie z rosyjskim portalem Sport24.

Tym razem Togijczyk zabrał głos na temat rosyjskich drużyn, które od kilkunastu miesięcy nie mogą brać udziału w międzynarodowych rozgrywkach. Jego zdaniem ta sytuacja musi ulec zmianie. - Prędzej czy później Rosja musi wrócić do międzynarodowego sportu jak mistrzostwa świata czy Europy. To dlatego, że jest największym krajem na świecie, ma dużą populację i wiele znaczy. Musi wrócić do rozgrywek piłkarskich - powiedział w rozmowie z rosyjskim portalem Championat.

Adebayor nigdy nie grał w Rosji, ale przyznał, że w trakcie kariery kilkukrotnie otrzymał ofertę od Spartaka Moskwa. Za każdym razem odrzucał ją, gdyż zgłaszały się po niego mocniejsze kluby. - Nie miałem powodu, aby wybrać Rosję. (...) Dobrze czułem się w Anglii, pasował mi sposób życia, mentalność, poziom piłkarski. Nigdy nie myślałem negatywnie o Rosji, po prostu nigdy nie traktowałem jej poważnie w kontekście piłkarskim - podsumował.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W trakcie kariery 38-latek nie spotkał wielu zawodników z Rosji. Jednym z nielicznych był Andrej Arszawin, z którym przez pół roku grał w Arsenalu. - Widziałem, jak trenował i grał w Arsenalu. Strzelał gole wielkim zespołom w Premier League i Lidze Mistrzów, był też ważną postacią reprezentacji Rosji. Jeśli chodzi o niezrealizowany potencjał, to nie ma czego żałować. Jestem jednak przekonany, że Andrej mógł osiągnąć więcej - ocenił.

Od lipca 2021 roku Emmanuel Adebayor występuje w togijskim AC Semassi FC. W tym sezonie jego zespół w 14 meczach zdobył 23 punkty i zajmuje piątą pozycję w tabeli ligi togijskiej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.