Wielka afera korupcyjna w Hiszpanii. 44 osoby zatrzymane, a to dopiero początek

44 osoby zostały aresztowane w związku z podejrzeniem o udział w grupie przestępczej ustawiającej mecze w Hiszpanii. Zatrzymania miały miejsce w kilku regionach. Sposób działania przestępców składał się z czterech etapów.

W pierwszej fazie śledztwa aresztowanych zostało 21 osób, a w drugiej 23. Aresztowania miały miejsce w prowincjach Kadyks, Badajoz, Ciudad Real, Kordoba, Teneryfa i mieście Ceuta. W sumie zatrzymane zostały 44 osoby. Wszyscy mają być oskarżeni o ustawianie meczów w Hiszpanii, Gibraltarze i Andorze. Za obstawianie ustawionych spotkań członkowie grupy zarabiali od 4 tysięcy do 24 tysięcy euro.

Zobacz wideo Tak ma wyglądać sztab Santosa w Polsce. PZPN ujawnia szczegóły

Korupcja w Hiszpanii. Oszuści opracowali specjalny plan ustawiania meczów piłki nożnej, który został rozgryziony

Hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych w komunikacie przybliżyło sposób działania przestępców. Ich plan składał się z czterech faz.

"Pierwszy etap to informacje zawodnika lub członka drużyny piłkarskiej, który z wyprzedzeniem mówił członkom grupy przestępczej o składzie na dany mecz, absencjach i taktyce na danego rywala. To zapewniało im przewagę nad konkurencją. 

W drugiej fazie liderzy organizacji w zaszyfrowany sposób komunikowali się z zawodnikami w celu ustawieniu meczu i uzyskaniu dużych korzyści ekonomicznych.

Następnie były zawierane zakłady online oraz w stacjonarnych punktach. W przypadku tych pierwszych zatrzymani używali różnych tożsamości, aby uniknąć wzajemnych powiązań między sobą. Z kolei stacjonarne były na niewielkie kwoty, żeby ewentualna wygrana nie została odnotowana przez hiszpańskiego fiskusa.

Na końcu zyski były dzielone między szefów organizacji, zaangażowanych piłkarzy i pozostałych członków grupy" - informuje hiszpańskie ministerstwo.

Poprzez dokładne śledztwo służbom udało się zidentyfikować piłkarzy, którzy brali udział w ustawianiu spotkań oraz osoby odpowiedzialne za otwieranie kont do obstawiania meczów przez Internet i rachunków bankowych, które były używane do przepływu pieniędzy.

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Hiszpańskie służby dodały, że w wyniku śledztwa przeprowadzonego w dwóch fazach, w latach 2021 i 2022 doszło do całkowitego rozbicia organizacji przestępczej zajmującej się ustawianiem spotkań piłki nożnej. Według szacunków kwota wyłudzonych w ten sposób pieniędzy może przekroczyć pół miliona euro. Sprawa jest otwarta, a dochodzeniem objętych zostało ponad 30 spotkań. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.