Bramkarz Argentyny doigrał się. Możliwa zmiana w przepisach piłki nożnej

Zachowanie Emiliano Martineza podczas rzutów karnych zmotywowało IFAB do wprowadzenia zmian w przepisach. Zdaniem "The Sun" organizacja planuje zabronić bramkarzom rozpraszania rywali. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w marcu.

Emiliano Martinez był jednym z głównych bohaterów reprezentacji Argentyny na zeszłorocznym mundialu. Bramkarz dał się zapamiętać nie tylko dzięki udanym interwencjom, ale również przez rozpraszanie zawodników rywala w serii rzutów karnych. Miało to miejsce w spotkaniach z Holandią i Francją. Martinez między innymi dyskutował z sędzią i w ten sposób opóźnił wykonanie "jedenastki" przez Kingsleya Comana, a także zdekoncentrował Aurelien Tchouameniego, wybijając piłkę do przodu. 

Zobacz wideo Wiadomo, gdzie będzie mieszkał Fernando Santos. Ważna decyzja podjęta

Emiliano Martinez zmotywował IFAB do zmian

Jak informuje "The Sun", zachowanie Martineza zirytowało zarząd IFAB (organizacja zajmująca się tworzeniem i usprawnianiem przepisów w piłce nożnej), który planuje wprowadzić zmiany. Mają one na celu ograniczenie prób rozpraszania zawodników przez bramkarza. Jednogłośnie stwierdzono, że golkiperzy nie powinni mieć możliwości opóźniania wykonania "jedenastki" i niesprawiedliwego dekoncentrowania rywala. 

Nieco inne informacje przekazał z kolei "The Times". Zdaniem dziennikarzy działacze organizacji stwierdzili, że zmiana regulaminu nie jest potrzebna, ale sędziowie powinni wykorzystać istniejące przepisy, aby powstrzymać takie zachowania. Przypomnijmy, że Szymon Marciniak ukarał Emiliano Martineza za rozpraszanie rywali żółtą kartką. Decyzja na temat nowelizacji przepisów ma zapaść w marcu, ale można być już pewnym, że sędziowie od teraz powinni zwracać większą uwagę na zachowanie bramkarzy.

Nie tylko Emiliano Martinez próbował wpływać na psychikę strzelców. Podobnie zachowywał się również  Andries Noppert. Wcześniej głośno było także o australijskim bramkarzu Andrew Redmaynie, który w rzutach karnych meczu barażowego o mundial przeciwko Peru skakał po linii bramkowej, czym skutecznie rozproszył przeciwników. 

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W finale mundialu Argentyna pokonała po rzutach karnych Francję. Był to pierwszy trium tej reprezentacji na mistrzostwach świata od 36 lat. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.