Piłkarze nawet nie pisnęli do Marciniaka w finale MŚ. "Fernandez, sprawdź czy mam cojones"

- Powiedziałem do nich: "Panowie, jeżeli jeszcze raz ktoś po decyzji przybiegnie do mnie, to jest karton". I widzieli, że nie żartuję. W drugiej połowie nie podszedł do mnie nikt - powiedział Szymon Marciniak, wspominając finał mistrzostw świata w "Hejt Parku" w "Kanale Sportowym".

Szymon Marciniak i jego zespół przez długi czas byli na ustach całej piłkarskiej Polski. Polscy sędziowie perfekcyjnie poprowadzili to spotkanie i zebrali najwyższe noty od niemal wszystkich obserwatorów. Niemal, bo mocno narzekali Francuzi. W opinii reszty ekspertów i dziennikarzy arbitrzy wywiązali się ze swoich obowiązków wzorowo. Marciniak podjął nie tylko dobre decyzje w kluczowych momentach spotkania, ale też znakomicie panował nad piłkarzami i wydarzeniami na boisku. W "Hejt Parku" w "Kanale Sportowym" zdradził, w jaki sposób "ustawił" sobie zawodników.

Zobacz wideo „Każdy się przygląda i mówi: Boże, jakie to jest brutalne"

Marciniak niemalże zastraszył Argentyńczyków. Żaden nawet nie pisnął

- Jako sędzia czujesz, czy te decyzje ci wchodzą czy nie. Czujesz, czy cię słuchają czy nie. W pierwszej połowie bardzo dużo pracowałem, dużo rozmawiałem z zawodnikami. W drugiej dużo mniej. W tunelu zamieniłem trzy słowa z Martinezem. Przyszedł nawet Leo Messi. I powiedziałem do nich: "Panowie, jeżeli jeszcze raz ktoś po decyzji przybiegnie do mnie, to nie będzie już tego" – powiedział Marciniak, po czym pokazał gest "zasuwania" ust. – Jest karton. Powiedziałem Enzo Fernandezowi: "Jest jedna żółta kartka w meczu. Ty ją masz. Żeby mnie sprawdzić czy mam 'cojones' – przybiegnij pierwszy". I widzieli, że nie żartuję – powiedział Marciniak. Wyjawił też, że właśnie to przekazał swojej drużynie Messi, a jego koledzy nie kwestionowali informacji od kapitana.

- W drugiej połowie nie podszedł do mnie nikt. Widziałeś karnego za rękę w dogrywce. Pół słowa nie było. Tylko czy coś będę sprawdzał. I chcieli tylko mnie przekonać, że ręka była, ale przed polem karnym – śmiał się Marciniak. Po czym przyznał, że był to najtrudniejszy mecz w jego karierze. - Żaden mecz koło niego nie stał, jeśli chodzi o trudność decyzji i ich liczbę oraz zarządzanie – powiedział sędzia.

Praca Szymona Marciniaka została doceniona przez działaczy Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS). Marciniak został przez nich wybrany najlepszym sędzią na świecie w 2022 roku.

Więcej o: