Miała być decyzja, a nie ma. Rosją wciąż się waha nad opuszczeniem Europy

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że Rosja poważnie rozważa opuszczenie struktur UEFA i przeniesienie się do azjatyckiej federacji. 27 grudnia rosyjski związek piłkarski miał podjąć ostateczną decyzję, ale jeszcze się z tym wstrzymuje.

Komitet Wykonawczy Rosyjskiego Związku Piłkarskiego przełożył głosowanie ws. wyjścia z UEFA o kilka dni. Rosja szuka możliwości regularnej gry na międzynarodowej arenie, ponieważ nie ma żadnej perspektywy, by UEFA odwiesiła Rosjan w swoich strukturach.

Zobacz wideo Rostkowski ocenił finał Marciniaka: Mecz Francja-Argentyna dobrze sędziowany przez Polaka

Rosja odkłada głosowanie ws. opuszczenia UEFA

Po inwazji Rosji na Ukrainę UEFA postanowiła wykluczyć rosyjskie drużyny (kluby i reprezentację) ze swoich rozgrywek, a także zawiesić tamtejszą federację w swoich strukturach. Rosja została także zawieszona w FIFA. Nie wzięła zatem udziału w barażach o mundial w Katarze, nie została dopuszczona do eliminacji Euro 2024, a kluby nie grają w europejskich pucharach. W związku z tym Rosja myśli o wyjściu z europejskiej federacji i przejściu do azjatyckiej.

- Kilka miesięcy temu uważałem taką możliwość za przedwczesną i taką opinię wyrażałem, ale obecnie jest to opcja, którą powinniśmy rozważyć. Z nikim z federacji azjatyckiej jeszcze nie rozmawiałem. Jesteśmy w UEFA, jesteśmy członkiem europejskiej rodziny i byłoby nie w porządku, gdybyśmy zaczęli takie negocjacje nad jej głowami - mówił w listopadzie prezes rosyjskiego związku Aleksandr Diukow.

Okazuje się, że Rosja zaczęła poważnie rozważać wyjście, a nawet podjęła odpowiednie działania w kierunku zmiany kontynentalnej federacji. 27 grudnia Komitet Wykonawczy Rosyjskiego Związku Piłkarskiego (RFS) miał głosować nad wyjściem z UEFA i przejściem do AFC, ale postanowił przełożyć głosowanie. Jako powód wskazano potrzebę dodatkowych konsultacji w sprawie.

"RFS zdecydowała się przełożyć głosowanie Komitetu Wykonawczego w kwestii opuszczenia UEFA i przenosin do AFC. Przełożenie ma związek z potrzebą dodatkowych konsultacji związanych z potencjalnym przeniesieniem Rosji do AFC" - czytamy w oficjalnym komunikacie rosyjskiej federacji.

Ustalono już nowy termin głosowania. Komitet Wykonawczy będzie debatował i decydował 31 grudnia.

W tym roku Rosja rozegrała trzy mecze towarzyskie z reprezentacjami z Azji. Wygrała 2:1 z Kirgistanem i zremisowała bezbramkowo z Tadżykistanem i Uzbekistanem. Pojawiły się też doniesienia, że Rosja planuje sparing z Iranem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.