Czterech Polaków wyróżnionych. "Marca" wybrała najlepszych

Mistrzostw świata w Katarze to już historia, ale to do niej musimy się odwoływać, aby móc pochwalić się dokonaniami polskich piłkarzy na mundialach. Hiszpański dziennik "Marca" zestawił jedenastki najlepszych piłkarzy dwudziestu dwóch mistrzowskich imprez wybranych przez FIFA. Wyróżnionych zostało czterech Polaków.

W Katarze reprezentacja Polski wyszła z grupy po raz pierwszy od 36 lat, ale sprawiło to, iż zostali oni indywidualnie docenieni. Do XI turnieju aspirować mógł tylko Wojciech Szczęsny, lecz wyczyny innych golkiperów w konkursach rzutów karnych, sprawiły że dyspozycja Polaka odeszła w cień i 32-latek nie został drugim golkiperem "Biało-Czerwonych", który znalazł się w najlepszej jedenastce imprezy.

Czterech Polaków. Messi po raz pierwszy

Pierwszym, i jak do tej pory jedynym zawodnikiem na tej pozycji, był Jan Tomaszewski w 1974 roku. Dziennik "Marca" przypomniał w środę najlepsze XI wszystkich dotychczasowych mundiali. W RFN, gdzie Polacy zajęli trzecie miejsce, królem strzelców z siedmioma golami został Grzegorz Lato. Trzecim wyróżnionym reprezentantem został Kazimierz Deyna, zdobył ona na tej imprezie trzy bramki. W gronie najlepszych znalazły się takie legendy futbolu, jak Franz Beckenbauer czy Johan Cruijff.

XI MŚ 1974 MarcaXI MŚ 1974 Marca źródło: MARCA

Brązowy medal wywalczyła również drużyna trenera Antoniego Piechniczka w 1982 roku w Hiszpanii, lecz z tego mundialu wyróżnienie w postaci obecności w najlepszej jedenastce turnieju, otrzymał jedynie Zbigniew Boniek. Z czterema trafieniami - z czego trzy przeciwko Belgii - był najskuteczniejszym zawodnikiem polskie ekipy. Królem strzelców został Paolo Rossi (6 goli), a jego Włochy zostały mistrzem świata. FIFA doceniła wówczas aż czterech reprezentantów Brazylli, którzy odpadli podczas drugiej fazy grupowej.

XI MŚ 1982 MarcaXI MŚ 1982 Marca źródło: MARCA

Światowa organizacja piłkarska nie ogłosiła jeszcze oficjalnej XI turnieju w Katarze, ale hiszpańscy dziennikarze postanowili ją wyręczyć. W ich jedenastce znalazło się czterech mistrzów świata - Emiliano Martinez, Nicolas Otamendi, Julian Alvarez i Leo Messi. Co ciekawe, dla 35-latka, byłaby to - i tak zapewne będzie - pierwsza obecność wśród najlepszych graczy turnieju. W 2014 roku FIFA najpierw nagrodziła go statuetką MVP turnieju, a następnie nie uwzględniła go w najlepszej jedenastce. Teraz raczej się to nie wydarzy. Pełna lista wszystkich zestawień z 22-óch mistrzostw świata dostępna ->>> TUTAJ.

XI MŚ 2022 MarcaXI MŚ 2022 Marca źródło: MARCA