Japończycy zadziwili świat. Oto co zostawili w szatni po porażce

Reprezentacja Japonii po przegranym konkursie rzutów karnych w meczu z Chorwacją zakończyła swój udział w mistrzostwach świata na etapie 1/8 finału. Mimo to piłkarze Hajime Moriyasu wykazali się wielkim szacunkiem i klasą, zostawiając w szatni dowód swojej wdzięczności.

Po sensacyjnych zwycięstwach z Niemcami (2:1) i Hiszpanią (2:1) reprezentacja Japonii z sześcioma punktami na koncie zajęła pierwsze miejsce w grupie E. W fazie pucharowej piłkarze z kraju kwitnącej wiśni zmierzyli się z Chorwatami. Do przerwy samurajowie prowadzili z ekipą Zlatko Dalicia 1:0, jednak ostatecznie to finaliści mundialu z 2018 roku po rzutach karnych zameldowali się w ćwierćfinale mistrzostw świata w Katarze. Pomimo porażki japońscy piłkarze kolejny raz udowodnili, że honor, dyscyplina i dobre wychowanie nie są im obce.

Wielka klasa Japończyków. Zostawili w szatni symbol wdzięczności

Po zakończeniu spotkania z Chorwacją zawodnicy ponownie starannie posprzątali swoją szatnię i zostawili ją w nienagannym stanie. Swojego smutku po przegranym meczu nie krył szkoleniowiec Japończyków, Hajime Moriyasu. Mimo to selekcjoner po końcowym gwizdku podziękował kibicom za doping i wsparcie dla swojej reprezentacji.

- Nie sądzę, żeby ulegli presji. Zawodnicy, którzy grali przez 120 minut i ci, którzy wykonywali rzuty karne, byli odważni. Chciałbym pochwalić ich wysiłek, starali się, a i tak byli pod ogromną presją - dodał 54-latek na pomeczowej konferencji prasowej.

Ponadto japońscy piłkarze na dowód swojej wdzięczności po meczu z Chorwacją postanowili zostawić w szatni origami - tamtejszy symbol szczęścia i powodzenia. Pośród papierowych figurek widniał napis "dziękuję" w japońskim i arabskim języku.

Podczas mistrzostw świata w Katarze świadomością ekologiczną i dobrymi manierami niejednokrotnie wykazywali się także fani samurajów. Japońscy kibice po meczach swojej reprezentacji sprzątali trybuny katarskich stadionów, pozostawiając je w nieskazitelnym stanie.