400 mln funtów. To byłby najdroższy piłkarz w historii piłki nożnej

Ile wart byłby Diego Maradona w szczycie formy przy obecnych standardach rynku transferowego? To pytanie zadali sobie włoscy analitycy z PlayRatings. Rezultat? Oszałamiający. Wyliczono, że trzeba byłoby zapłacić za niego prawie 400 mln funtów.

Futbol na przestrzeni lat zmienia się nie do poznania. Kiedyś transfer na kwotę powyżej 100 mln euro wydawał się nie do pomyślenia. Tymczasem za najdroższego piłkarza świata Neymara PSG wydało aż 222 mln. Jak obecne kwoty mają się do piłkarzy z minionych epok? Trudno stwierdzić. Spróbowali to jednak obliczyć analitycy PlayRatings, którzy w tym celu stworzyli specjalny algorytm.

Zobacz wideo Polską kadrę po mundialu w Katarze czeka przebudowa. Czy z Czesławem Michniewiczem u sterów?

Prawie 400 mln funtów za Maradonę. Szokujące obliczenia

Jak podało The Sun, z ich obliczeń wynika, że Diego Maradona w najlepszym momencie kariery byłby wart 390 mln funtów. Miałoby to nastąpić pod koniec sezonu 1986/87, w którym Argentyńczyk sięgnął z Napoli po mistrzostwo Włoch. Natomiast w momencie, gdy Maradona przenosił się z FC Barcelony do Napoli w 1984 roku, za taki transfer trzeba byłoby zapłacić 305 mln funtów.

Jeszcze więcej wyniosłaby cena za Ronaldo, gdy odchodził z FC Barcelony do Interu Mediolan w 1997 r. Zdaniem analityków miałaby sięgnąć aż 383 mln funtów. Tymczasem w rzeczywistości za Brazylijczyka wystarczyło zapłacić 27 mln funtów.

Przedziwny algorytm. Wszystko przez transfer Neymara

Pytanie tylko, czy metodę obliczania tych wartości można uznać za miarodajną. Jest ona bowiem dość osobliwa. Na podstawie różnych czynników tj. liczba występów, bramek czy wiek ustalana była wartość rynkowa, a następnie mnożyło się ją razy 220 proc. Dlaczego? Analitycy uznali, że tak bardzo przepłacony był Neymar w momencie przenosin do PSG. Według nich był wówczas wart 84 mln funtów, a zapłacono za niego 186 mln funtów. Czynnik ten nazwano więc "Neymarizerem".

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

W zestawieniu PlayRatings znaleźli się też inni bohaterowie głośnych transferów sprzed lat. Podium uzupełnili Christian Vieri (z Lazio do Interu) i Michel Platini (z PSG do Juventusu), którzy w dzisiejszych realiach mieliby kosztować 296 mln funtów. Nieco mniej kosztowałby Marco van Basten (z Ajaksu do AC Milan) - 291 mln funtów i Gabriel Batistuta (z Fiorentiny do Romy) - 249 mln funtów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.