Oficjalnie: UEFA podała gospodarza finałów Ligi Narodów

To już oficjalne. UEFA poinformowała, że Holandia będzie gospodarzem turnieju finałowego piłkarskiej Ligi Narodów. Zwycięzce poznamy w czerwcu 2023 roku.

Liga Narodów UEFA jest organizowana od sezonu 2018/2019. Jako pierwsza triumfowała Portugalia. Mistrzami za okres 2020/2021 zostali Francuzi. Teraz o zwycięstwo powalczą: Chorwacja, Włochy, Hiszpania i Holandia, gdzie odbędzie się turniej finałowy. Mecze rozgrywane będą na stadionach w Rotterdamie i Enschede. Półfinały zaplanowano na 14 i 15 czerwca, a mecz o trzecie miejsce i finał odbędzie się 18 czerwca.

Zobacz wideo Michniewicz i jego sztab wybrali się "na miasto". To wiele obrazuje

Rozgrywki Ligi Narodów. Po co powstały?

Rywalizacja powstała przede wszystkim po to, by uatrakcyjnić kalendarz rozgrywek reprezentacji narodowych i do minimum ograniczyć liczbę meczów towarzyskich. Liga Narodów podzielona została na cztery dywizje: A, B, C i D. Trzy pierwsze dywizje podzielone są na cztery grupy, ostatnia posiada tylko dwie. Między dywizjami istnieje system awansów i spadków.

Zwycięzcy grup w dywizji A uczestniczyli w turnieju finałowym. Zwycięzcy pozostałych grup w niższych dywizjach wywalczali awans do wyższej. Analogicznie było z ostatnimi zespołami w grupach, które spadały do niższych rozgrywek.

Kolejna edycja Ligi Narodów czeka nas w 2024 r.

A jak poszło Polakom w ostatniej edycji?

Polacy zajęli 3. miejsce w grupie 4 dywizji A, którą wygrali Holendrzy.

Grupa 4

  1. Holandia: 6 meczów, 5-1-0, 16 punktów, bramki 14:6 (awans do turnieju finałowego)
  2. Belgia: 6 meczów, 3-1-2, 10 punktów, bramki 11:8
  3. Polska: 6 meczów, 2-1-3, 7 punktów, bramki 6:12
  4. Walia: 6 meczów, 0-1-5, 1 punkt, bramki 6:11 (spadek do dywizji B)

Warto dodać, że od nowego sezonu LN nieco zmienią się zasady awansów i spadków. Od tej pory reprezentacje będą grały jeszcze więcej meczów o stawkę. Zmiany na pewno nie ułatwią życia reprezentacji Polski, o czym przeczytacie TUTAJ.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.