Rosja coraz bardziej myśli o odejściu z UEFA

Nie ma obecnie żadnych perspektyw na odwieszenie Rosji w strukturach UEFA. Dlatego rosyjska federacja piłkarska coraz poważniej myśli o opuszczeniu futbolowej Europy i przeniesieniu się do Azji.

Inwazja Rosji na Ukrainę skutkowała zawieszeniem rosyjskiej federacji piłkarskiej w strukturach FIFA i UEFA, co oznacza, że jej reprezentacja i kluby nie mogą uczestniczyć w rozgrywkach pod egidą światowej i europejskiej federacji. Rosja została też wykluczona z udziału w eliminacjach do Euro 2024. Dlatego też coraz śmielej mówi się o wyjściu Rosjan ze struktur UEFA.

Zobacz wideo Polska - Arabia Saudyjska. Oceniamy Polaków po meczu!

Rosja chce zmienić federację

Utrata finału Ligi Mistrzów, który pierwotnie miał się odbywać w Sankt Petersburgu, zerwana umowa z Gazpromem, wykluczenie klubów z europejskich pucharów, zawieszenie i niedopuszczenie do eliminacji mistrzostw Europy - Rosja mocno oberwała przy zawieszeniu przez UEFA. Nikt z kontynentu nie chce grać z Rosjanami.

O szybkim odwieszeniu Rosji nie ma mowy. W kraju, który napadł na Ukrainę, narasta frustracja, dlatego coraz poważniej mówi się tam o opuszczeniu UEFA i dołączenia do AFC - azjatyckiej konfederacji piłkarskiej.

Prezes rosyjskiego związku Aleksandr Diukow przyznał, że pomysł zmiany kontynentalnej federacji wciąż można rozważać, ale nie było jeszcze żadnych rozmów na ten temat.

- Kilka miesięcy temu uważałem taką możliwość za przedwczesną i taką opinię wyrażałem, ale obecnie jest to opcja, którą powinniśmy rozważyć. Z nikim z federacji azjatyckiej jeszcze nie rozmawiałem. Jesteśmy w UEFA, jesteśmy członkiem europejskiej rodziny i byłoby nie w porządku, gdybyśmy zaczęli takie negocjacje nad jej głowami - mówił Diukow, cytowany przez agencję RIA Novosti.

Zmiana federacji możliwa?

Zmiana kontynentalnej federacji nie jest czymś niespotykanym. Kilkanaście lat temu Australia przeniosła się z federacji Oceanii do azjatyckiej, choć tu oczywiście przesłanki były inne - Australijczycy chcieli mieć większą szansę na grę na mundialach i rywalizować z lepszymi zespołami. Wówczas nie było żadnego problemu ze zmianą kontynentalnego związku. W przypadku Rosji może się on jednak pojawić - niezależnie od tego, że jej federację piłkarską obowiązuje wciąż zawieszenie, które nałożyła na nią FIFA.

Sprzeciw wobec dołączenia Rosji do AFC może wyrazić Japonia, która do dziś spiera się ze stroną rosyjską o Kuryle, czyli archipelag wysp położony między japońską wyspą Hokkaido a rosyjskim Półwyspem Kamczatka. Niedawno ujawniono, że kilka miesięcy przed inwazją na Ukrainę Władimir Putin planował zaatakować Japonię.

Wracając do piłki nożnej - w tym roku Rosja rozegrała trzy mecze towarzyskie z reprezentacjami z Azji. Wygrała 2:1 z Kirgistanem i zremisowała bezbramkowo z Tadżykistanem i Uzbekistanem. Pojawiły się też doniesienia, że Rosja planuje sparing z Iranem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.