Oficjalnie: Kadra nie zagra z Chile na Narodowym. Stadion wyłączony z użytku

Operatorzy PGE Narodowego wydali oświadczenie w związku z wykryciem usterki obiektu, która uniemożliwia m.in. organizację wydarzeń sportowych i kulturalnych. W związku z tym na stadionie nie odbędzie się mecz Polski z Chile.

Mecz towarzyski Polska - Chile nie odbędzie się 16 listopada na PGE Narodowym z powodu wykrytej usterki budowlanej, która uniemożliwia organizację wydarzenia. Rzecznika prasowa obiektu Małgorzata Bajer potwierdziła to w rozmowie ze sport.pl. Dodała, że został już zwołany sztab kryzysowy w celu rozwiązania sprawy. PGE Narodowy wystosował też specjalne oświadczenie nt. przeprowadzonej inspekcji i wykrytej usterki.

Zobacz wideo Co musi zrobić Lewandowski, żeby zostać sportowcem roku?

Oświadczenie PGE Narodowego

Władze stadionu postanowiły, w porozumieniu z ekspertami i firmami odpowiedzialnymi za konstrukcję i budowę, zamknąć PGE Narodowy do czasu naprawienia usterki.

"Podczas standardowego, corocznego przeglądu technicznego konstrukcji stalowej dachu ujawniono wadę jednego z elementów konstrukcji stalowo-linowej. W związku z wykryciem wady, po niezwłocznym uzyskaniu rekomendacji konstruktora przedmiotowej konstrukcji, jak i jej wykonawcy, a także po rekomendacji ekspertów i w trosce o bezpieczeństwo, operator PGE Narodowego podjął decyzję o tymczasowym wyłączeniu stadionu z użytkowania" - czytamy.

Uszkodzony jest jeden z łączników podtrzymujących iglicę. Wadę konstrukcyjną wykryto 10 listopada.

Problem z Narodowym? Mecz Polski z Chile ma zostać przeniesiony Problem z Narodowym? Mecz Polski z Chile ma zostać przeniesiony

"W dniu 10 listopada 2022 roku na PGE Narodowym został przeprowadzony szereg inspekcji. Ich efektem była rekomendacja projektantów, wykonawców i ekspertów, by wyłączyć stadion z użytkowania i przeprowadzić dodatkowe badania, które pozwolą ocenić drogę usunięcia wady. Jednocześnie zamontowano urządzenia kontrolno-pomiarowe pozwalające na bieżące monitorowanie stanu konstrukcji łącznika" - przekazują operatorzy stadionu.

Stadion wyłączono z użytkowania. Nie można przebywać na jego terenie. "Całkowicie wyłączona została jakakolwiek aktywność na stadionie. Dotyczy to zarówno wydarzeń sportowych i kulturalnych, jak i konferencji, kongresów, aktywności w powierzchniach biurowych i wycieczek po arenie. Rekomendacja konstruktorów i ekspertów uniemożliwia również rozegranie na stadionie meczu towarzyskiego Polska-Chile" - dodano.

Patryk Peda i Kamil Glik To następca Glika w reprezentacji. Rozwija go De Rossi, promuje Boniek

W związku z zaplanowanym meczem Polski z Chile operator stadionu jest także w kontakcie z PZPN-em, Ministerstwem Sportu i Turystyki. Aktualnie obraduje sztab kryzysowy, w którego skład wchodzą osoby operujące stadionem, ze związku i z ministerstwa.

Nie wiadomo jednak, jak poważna jest usterka. PGE Narodowy przyznaje, że "o wszystkich kwestiach dotyczących prac dążących do przywrócenia pełnej zdolności operacyjnej PGE Narodowego" będzie informować na bieżąco. Pełna treść oświadczenie dostępna TUTAJ.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że trwają rozmowy między PZPN a prezesem Legii, Dariuszem Mioduskim w sprawie przeniesienia meczu na obiekty przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie. Do tej pory nie zapadły jednak żadne ustalenia.

Więcej o: