Oficjalny sponsor reprezentacji pozwał PZPN, ale do rozprawy może nie dojść

Bukmacher będący oficjalnym sponsorem polskiej kadry domaga się od PZPN-u wypłaty kilkuset tysięcy złotych. W Sądzie Okręgowym w Warszawie złożono pozew. Wyznaczono termin rozprawy.

Firma bukmacherska wykazała, że z powodu zawieszenia rozgrywek przez pandemię koronawirusa wiosną 2020 r. zanotowała straty finansowe. W związku z tym wystąpiła do PZPN-u z żądaniem zapłaty, łącznie z odsetkami. Jednak istnieje możliwość, że obie strony dojdą do porozumienia, zanim dojdzie do rozprawy w sądzie.

Zobacz wideo Oto napastnik nr 2 polskiej kadry. "Lewandowski sobie wybierze"

Bukmacher pozwał PZPN

Firma STS, bukmacher, który jest oficjalnym sponsorem reprezentacji Polski, domaga się od PZPN-u zwrotu 230 tys. 597 zł i 83 gr za nierozegrane mecze w pierwszym kwartale 2020 r. Dolicza też odsetki uwzględniane od 31 lipca 2020 r.

Według strony pozywającej skoro rozgrywki zostały oficjalnie zawieszone i mecze się nie odbywały, należy się jej zwrot wynagrodzenia, które zapłaciła PZPN-owi. Związek jednak nie zgadza się z taką argumentacją.

Jak podaje Antoni Bugajski z "Przeglądu Sportowego", PZPN powołuje się na treść zawartej umowy, według której "ani PZPN, ani Ekstraklasa SA nie mają żadnego obowiązku konsultowania jakichkolwiek zmian w terminarzu czy nawet anulowania rozgrywek z firmą STS". W dodatku mecze odbyły się, tylko w późniejszym terminie.

Sprawa przed sądem, ale możliwa jest ugoda

Pozew trafił do XXIV Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie. Termin rozprawy jest wyznaczony na 20 stycznia 2023 r. Jednak niewykluczone, że sąd w ogóle nie będzie musiał zajmować się tą sprawą. Pozew nie został wycofany, ale obie strony pracują nad porozumieniem.

Według "PS" federacja i bukmacher intensywnie pracują nad polubownym rozwiązaniem sporu. To zdecydowanie poprawiłoby relacje między PZPN-em a STS-em, które współpracują ze sobą od 2014 r. Wówczas bukmacher został ogłoszony oficjalnym sponsorem reprezentacji Polski. Do tego dochodzi chęć ochrony "dobrze pojętego wspólnego interesu".

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o ustawianiu wyników spotkań, co jest niekorzystne dla obu stron. PZPN zaobserwował zwiększoną aktywność międzynarodowych grup przestępczych, które poprzez korupcję próbują wpłynąć na piłkarskie mecze, które są przedmiotem zakładów bukmacherskich.

Obustronne korzyści

PZPN i bukmacherzy czerpią korzyści finansowe z tytułu zakładów. Związek pobiera opłatę od takich firm za możliwość korzystania z wyników meczów na różnych szczeblach rozgrywek w oferowanych zakładach piłkarskich. Polska federacja dorobiła się na tym milionów złotych. Sprawa jest jednak prawnie skomplikowana. Od dawna zajmuje się nią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Więcej o: