– Nie mieszajmy polityki ze sportem? Nie musimy. One wymieszały się już dawno – uważa Mieszko Rajkiewicz z Instytutu Nowej Europy, gość "Zakatarzonych" – wspólnego podcastu Sport.pl oraz TOK FM.
Lada dzień zacznie się najbardziej kontrowersyjny mundial w historii, który – jak mówi nasz gość – może być już dziś wymieniany w jednym rzędzie z igrzyskami olimpijskimi w 1936 r., gdy gospodarzem była III Rzesza, czy mistrzostwami Europy 1934 r. w faszystowskich Włoszech Benito Mussoliniego.
Katar to autorytarne państwo, które jest oskarżane o finansowanie terroryzmu, w którym notorycznie łamane są prawa człowieka, w którym cudzołóstwo jest karane śmiercią przez ukamienowanie, a homoseksualizm jest przestępstwem.
Dla liczącego trzy miliony mieszkańców kraju (z którego 90 procent to zagraniczni pracownicy) mistrzostwa świata to najważniejsze wydarzenie w nowoczesnej historii. I dla którego – to nieśmiałe szacunki – władze Kataru poświęciły tysiące niewinnych żyć. I wydały ponad ćwierć biliona dolarów.
Ale przecież nie z miłości do futbolu. – Katar potrzebuje "wyprać" wizerunek. W glorii, chwale i świecie wielkiego futbolu chce pokazać piękne obrazki, pozorną wspólnotę. I przez to zyskać w oczach Zachodu – uważa Mieszko Rajkiewicz, który zdradza, czym w przypadku Kataru jest pojęcie "sportwashingu".
– Od igrzysk w 1936 r. zmieniły się metody, narzędzia, budżety. Ale Katar tej gry nie wymyślił. Wykorzystał jedynie inne karty, które były dostępne w talii. I uczynił to w sposób spektakularny – przekonuje nasz gość, który jest współautorem raportu "Katar – geopolityka i mistrzostwa świata".
Czy warto bojkotować igrzyska śmierci w Katarze? Jeśli kibice uważają, że tak zaszkodzą Katarczykom, z błędu wyprowadza ich nasz gość. – Katar już wygrał – przekonuje Rajkiewicz.
Podcast "Zakatarzeni" poprowadzą dziennikarze Sport.pl Dominik Wardzichowski i Dawid Szymczak oraz dziennikarz sportowy radia TOK FM Przemysław Pozowski. Mieszko Rajkiewicz jest pierwszym gościem, ale w kolejnych odcinkach będziemy przysłuchiwać się kolejnym ekspertkom oraz ekspertom, m.in. dyrektorce Amnesty International w Polsce Annie Błaszczak-Banasiak.
Podcast będzie miał pięć odcinków i będzie dostępny dla każdego w serwisie Sport.pl i na platformie TOK FM – na tokfm.pl oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Dodatkowo będzie można je znaleźć na kanale TOK FM Select na platformach Spotify, Google Podcasts oraz iTunes.
Jednego możecie być pewni – w "Zakatarzonych" nie usłyszycie o tym, co dzieje się na murawie. Za to dowiecie się wiele z tego, co działo się i dzieje w kuluarach mistrzostw świata. A komunał o "niemieszaniu sportu z polityką" odłożymy na najwyższą półkę.