Miliony euro za piłkę dotkniętą "ręką Boga". "To historia futbolu"

Diego Maradona był jednym z najlepszych piłkarzy w historii. W listopadzie na licytację zostanie wystawiona piłka, którą Argentyńczyk zdobył ręką legendarną wręcz bramkę w ćwierćfinale mistrzostw świata w 1986 roku przeciwko Angli. "Ręka Boga" - tak nazwano to wykończenie.

Diego Maradona nie bez powodu został wybrany najlepszym piłkarzem XX wieku w sondzie przeprowadzonej przez FIFA. Argentyńczyk ma na koncie wiele sukcesów reprezentacyjnych i klubowych. Największym osiągnięciem zmarłej w listopadzie 2020 roku legendy jest mistrzostwo świata z 1986 roku. Teraz wydarzenia z tamtego mundialu wracają za sprawą piłki, którą napastnik zdobył historyczną bramkę.

Fani Maradony przed jedyną taką okazją. Piłka z pamiętnego mundialu z 1986 roku wystawiona na aukcję

W ćwierćfinale imprezy Argentyna rywalizowała z Anglią. Zwycięstwo drużynie z Ameryki Południowej zapewnił właśnie Maradona, który strzelił dwie bramki. Pierwszą w 51. minucie i właśnie ten gol przeszedł do historii. Zawodnik pokonał Petera Shiltona strzałem lewą pięścią, a po meczu przyznał, że strzelił "trochę głową, a trochę ręką Boga". Drugie trafienie dołożył już w 54. minucie. Choć w 81. minucie bramkę dla Anglii zdobył Gary Lineker, ze zwycięstwa 2:1 cieszyła się Argentyna. W półfinale Maradona poprowadził drużynę do zwycięstwa 2:0 z Belgią, a tytuł dała wygrana 3:2 z RFN.

Ćwierćfinałowe trafienie Maradony zostało wybrane w sondażu FIFA golem stulecia. Teraz piłka z tego pamiętnego spotkania zostanie wystawiona na aukcję. Do tej pory jej posiadaczem był arbiter spotkania, Tunezyjczyk Ali Bennaceur. - Ta piłka jest częścią historii międzynarodowej piłki nożnej. Niewątpliwie jest to właściwy czas, aby podzielić się nią ze światem - stwierdził, cytowany przez rmcsport.com.

Aukcja rozpocznie się 16 listopada w Londynie, a piłkę wystawi dom aukcyjny Graham Budd Auctions. Firma przewiduje, że cena za tę wartościową pamiątkę może sięgnąć nawet od 2,5 do 3 milionów funtów (między 2,8 a 3,4 miliona euro), a więc ponad 16 milionów złotych. Chętni wziąć udział w licytacji będą mogli zarejestrować się online już od 28 października. W maju tego roku została już sprzedana koszulka Maradony z ćwierćfinału mundialu z 1986 roku za rekordową kwotę 9,3 miliona dolarów. Rekord ten przetrwał do września, kiedy sprzedaż koszulki Michaela Jordana osiągnęła kwotę 10,1 miliona dolarów.