W przeddzień MŚ 2022 Katar pisze do Rosji. Bardzo ciepłe słowa

Katar przygotowuje się do mundialu we współpracy z Rosją, kompletnie nie licząc się z tym, że zawieszono Rosjan w strukturach FIFA. Organizator turnieju oficjalnie podziękował za wspólne działania, co tylko zwiększa listę kontrowersji wokół imprezy.

Od początku Katar jako gospodarz mistrzostw świata wzbudzał ogromne kontrowersje. Wielokrotnie to państwo było oskarżane o łamanie praw człowieka. Kilkuset robotników zginęło podczas budowy stadionów na turniej. Donoszono o skandalicznych warunkach, w jakich musieli żyć i pracować. Dochodzi do tego jeszcze otwieranie się na Rosję, wykluczoną z eliminacji do nadchodzącego mundialu i zawieszoną w FIFA. Mimo wykluczenia ze światowego futbolu Rosjanie wciąż pchają się do niego.

Zobacz wideo Typujemy kadrę na mundial. Kto pojedzie do Kataru na pewno, a kto tylko prawdopodobnie

Współpraca Kataru i Rosji

Katar dość pobłażliwie podchodzi do tematu Rosji i jej inwazji na Ukrainę, którą potępia prawie cały świat. Sportowe federacje zawiesiły lub wykluczyły rosyjskich sportowców, ewentualnie usuwają symbole narodowe Rosji z rozgrywek pod swoją egidą. Nikt nie chce grać i współpracować z Rosjanami. Katar jednak wychodzi naprzeciw temu.

Katarska i rosyjska federacja od kilku miesięcy współpracują ze sobą w kwestiach organizacji tegorocznych mistrzostw świata. Państwo z Półwyspu Arabskiego podziękowało za dotychczasowe działania i zapewniło, że dalej będą razem pracować.

Szymon MarciniakDotarliśmy do oceny UEFA ws. Szymona Marciniaka po Barcelona - Inter

"Rosja zapewnia wielkie wsparcie dla Kataru w odniesieniu do komitetu organizacyjnego mistrzostw. Koordynacja będzie kontynuowana. Dziękujemy za to Rosji" - oświadczył szejk Tamim bin Hamad Al Thani cytowany przez Qatar News Agency.

Wspólne działania od miesięcy

Na początku marca pisano o spotkaniu ministrów sportu Kataru i Rosji. "Strony dyskutowały o perspektywach rozwoju dwustronnej współpracy sportowej, a także wymieniały się doświadczeniami i najlepszymi praktykami w zakresie kultury fizycznej i sportu obu państw" - informował portal championat.com. Wówczas omawiano też temat współpracy przy organizacji . Nieznany był jednak zakres tych działań. Oprócz tego Rosjanie zapoznali się z laboratorium antydopingowym w Dosze.

Robert Lewandowski strzela gola w meczu Barcelona - InterDwóch weteranów Barcelony pcha ją ku przepaści, Lewandowski ciągnie w drugą stronę

To dowód na to, że rosyjska federacja i reżim nic sobie nie robią z zawieszenia w międzynarodowych strukturach i wciąż chcą mieć wpływ na światowy futbol w każdym możliwym jego aspekcie.

Więcej o: