Wstrząsający raport w amerykańskiej piłce. "Seks za uniknięcie wyczerpującego treningu"

Amerykańscy prawnicy rozpętali wielką burzę w amerykańskiej piłce nożnej. Opublikowany przez nich 172-stronnicowy raport zawiera opis czynów, których trenerzy dopuszczali się wobec zawodniczek. - Nadużywający władzy menedżerowie byli przenoszeni z jednego zespołu do drugiego - czytamy.

Kobiety w świecie sportu często muszą borykać się z problemami nie tylko natury sportowej. Przykładami mogą być przemoc i molestowanie seksualne. Właśnie te zagadnienia były tematem raportu amerykańskiej firmy prawniczej King & Spalding. Na aż 172 stronach udokumentowano niezliczone działania "nadużyć emocjonalnych i niewłaściwych zachowań seksualnych".

Zobacz wideo To będzie napędzać w Wiśle kolejne problemy. Zmiana trenera nie wystarczy

Szokujący raport amerykańskich prawników. "Zespoły bagatelizowały lub nawet ukrywały wykroczenia"

- Drużyny, Liga i Federacja nie tylko wielokrotnie nie reagowały odpowiednio na zgłoszenia graczy i dowody nadużyć, ale także nie wprowadziły podstawowych środków, aby temu zapobiec i rozwiązać sytuację, nawet jeśli niektórzy przywódcy prywatnie wyrazili taką chęć. Nadużywający władzy menedżerowie byli przenoszeni z jednego zespołu do drugiego, wybielani przez komunikaty prasowe dziękujące im za ich usługi i pozytywne referencje od zespołów, które bagatelizowały lub nawet ukrywały wykroczenia - czytamy w raporcie.

Oficjalnie: Wiemy, kiedy Michniewicz ogłosi szeroką kadrę na MŚ. Niewiele czasuOficjalnie: Wiemy, kiedy Michniewicz ogłosi szeroką kadrę na MŚ. Niewiele czasu

Prawnicy podczas tworzenia raportu zwrócili szczególną uwagę na trzech trenerów: Paula Rileya, Rory'ego Damesa i Christy Holly. Riley był bohaterem głośnego raportu "The Athletics", który doprowadził do zwolnienia go w 2021 roku z funkcji trenera North Carolina Courage. Były piłkarz został oskarżony o molestowanie seksualne zawodniczek z klubów, w których pracował. Jednym z oskarżeń miało być namawianie piłkarek Portland Thorns, Sinead Farrelly i Many Shim, do seksu w zamian za uniknięcie wyczerpującego treningu całej drużyny. Mowa również o wysyłaniu wiadomości o treści erotycznej.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Podobne wykroczenia mają na swoim koncie dwaj pozostali trenerzy. Dames, oprócz molestowania zawodniczek, miał się dopuszczać obraźliwych komentarzy podczas treningów i nazywać je "opóźnionymi w rozwoju". Holly z kolei miał grozić jednej z zawodniczek, że dotknie jej za każde zepsute podanie. Mężczyzna miał także wysyłać jej zdjęcia o charakterze erotycznym i namawiać do tego samego.

Piłka nożna jest chora, bo Real spadł na 13. miejsce na świecie. Perez nic nie rozumiePiłka nożna jest chora, bo Real spadł na 13. miejsce na świecie. Perez nic nie rozumie

Więcej o: