To Dusan Dedecek miał być pijanym kierowcą, który doprowadził do tragedii

Do strasznego wypadku doszło na przystnaku przy ulicy Zochová w Bratyławie. Pijany kierowca wjechał w grupkę ludzi, potwierdzono już pięć przypadków śmiertelnych, reszta osób jest w stanie krytycznym. Według dotychczas uzyskanych informacji za kierownicą siedział sekretarz Słowackiego Komitetu ds. Olimpijskich Głuchoniemych Dušan Dedecek.

W niedzielę wieczorem samochód prowadzony przez Dušana Dedeceka zderzył się z grupą ludzi czekających na przystanku komunikacji miejskiej przy ulicy Zochová w Bratysławie. Dedecek jest sekretarzem generalnym Słowackiego Komitetu Paraolimpijskiego (ds. Olimpijskich Głuchoniemych), Jego syn Lukáš, który pracuje w tym komitecie, jako kontroler, również siedział w samochodzie na fotelu pasażera. 

Zobacz wideo To będzie napędzać w Wiśle kolejne problemy. Zmiana trenera nie wystarczy

Prezes policji Štefan Hamran potwierdził, że kierowca był pod wpływem alkoholu i jego badanie krwi dało wynik 0,81 mg/l, czyli 1,69 promila. Policja poinformowała o tym na Facebooku.

Kim jest Dedecek?

Dedecek pracuje jako trener lekkoatletyczny dla niesłyszących sportowców. Jest osobistym trenerem i Ivany Krištoficovej, wielokrotnej mistrzyni świata i zwyciężczyni Paraolimpiady w pchnięciu kulą. Jako członkini Team Slovakia (dawniej Top Team), dzięki swoim wynikom na imprezach sportowych dla osób niesłyszących, Krištoficová znalazła się wśród sportowców, którzy otrzymują najwyższe wsparcie finansowe na treningi z Ministerstwa Edukacji, Nauki, Badań i Sportu Republiki Słowackiej. Znaczącą część tych środków przeznaczyła na opłacenie usług swojego trenera personalnego. Za rok 2021, według publicznie dostępnego zestawienia wydatków, Krištoficová otrzymała 62 571 euro ze środków państwowych, z czego 29 343 euro zapłaciła Dedeckowi. 

Słowacki Komitet Głuchoniemych olimpijczyków organizuje i obsługuje imprezę sportową dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Zrzesza 17 klubów i stowarzyszeń, w ramach których 297 sportowców z wadami słuchu uprawia sport na najwyższym poziomie, wyczynowym i amatorskim. Powstała w 2011 roku (pierwotna nazwa organizacji brzmiała Słowacka Federacja Głuchych Sportowców). Komitet Głuchoniemych reprezentuje Słowację w międzynarodowych organizacjach głuchoniemych i wysyła ekspedycję na Olimpiadę Głuchoniemych.

Na ostatnich Igrzyskach Głuchoniemych w Brazylii w maju tego roku słowaccy sportowcy zdobyli pięć medali, w tym jeden złoty.

Młody piłkarz jedną z ofiar

20-letni bramkarz FK Vysoké Tatry Marek Vojtaššák był także jedną ofiar tragicznego wypadku na ulicy Zochová w Bratysławie. Poinformował o tym Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Komeńskiego, na którym był studentem. Marek Vojtaššák studiował w FTVŠ UK i FiF UK na drugim roku wydziału nauczania wychowania fizycznego i historii.

Vojtaššák grał w FK Vysoké Tatry, w trakcie swojej kariery kilkakrotnie próbował swoich sił także w Spiskiej Beli. W niedzielę na spotkaniu VI. ligi Podtatranská VsFZ przeciwko Jamníkowi, był rezerwowym bramkarzem, jego koledzy z drużyny wygrali 3:0 .

„Zapamiętamy miłego i uśmiechniętego studenta, który miał wielką ochotę coś osiągnąć" – napisało na portalu społecznościowym kierownictwo wydziału.

Więcej o: