Szef Realu Madryt znów mówi o Superlidze. Zapewnia, że walczy o cały futbol

Prezes Realu Madryt, Florentino Perez, na ostatnim zgromadzeniu klubu ponownie poruszył temat Superligi. - Losy Superligi wciąż toczą się w procesie sądowym i oczekujemy, że zostaną rozstrzygnięte w drodze decyzji, która naznaczy europejski futbol - stwierdził.

Europejska Superliga to projekt corocznych rozgrywek, w których miałyby rywalizować czołowe europejskie kluby piłkarskie. Miałoby w nich brać udział 15 klubów założycielskich i pięć najlepszych zespołów na podstawie wyników z poprzedniego sezonu. Rozgrywki utworzono w 2021 roku, jednak niezadowolenie z formatu rozgrywek przełożyło się na rezygnację 9 z 12 klubów założycielskich i projekt został wstrzymany.

Zobacz wideo Lewandowski i Szewczenko na murawie. Wyjątkowa chwila dla Ukrainy i Polski

Perez nadal walczy o Superligę. "UEFA zwiększa liczbę meczów między nieistotnymi zespołami"

Do rozgrywek, które miały być konkurencją dla Ligi Mistrzów, odniósł się na ostatnim zgromadzeniu Realu Madryt prezes klubu, Florentino Perez. Przy okazji skrytykował obecny system największych piłkarskich rozgrywek w Europie. - Nowy model będzie służył jedynie dalszemu zniechęceniu fanów i przyspieszeniu upadku futbolu. Nie ma klubów piłkarskich wśród dziesięciu najbogatszych klubów na świecie. UEFA zwiększa liczbę meczów między nieistotnymi zespołami. To tylko przyspieszy upadek europejskiego futbolu. Według Forbesa Madryt jest trzynastym najbardziej wartościowym klubem na świecie… a wcześniej byliśmy piątym. Tylko trzy kluby piłkarskie zostały sklasyfikowane w tym rankingu. Tendencja nie podlega dyskusji - grzmiał prezes Realu.

Perez rozwinął swoją wypowiedź na temat Superligi i poniekąd ukrył w niej przesłanie dla jednego z przeciwników projektu, prezesa PSG Nasera Al-Khelaifiego jednocześnie prezesa Europejskiego Związku Klubów (ECA). - Format Superligi nie może zamknąć debaty. Europejski wymiar sprawiedliwości już kwestionuje monopol UEFA na piłkę nożną. Superliga nie byłaby rozgrywkami zamkniętymi, ponieważ miałaby otwarte 25 procent miejsc. Niedawno prezes ECA powiedział, że Madryt boi się ECA. Musimy jeszcze przypomnieć prezesowi ECA, kim jest Real Madryt. Konkurencja jest w naszym DNA, a klub ma obowiązek chronić futbol jako całość i nie ulegać groźbom bez względu na to, skąd pochodzą - powiedział przewodniczący organizacji. 

- Losy Superligi wciąż ważą się w procesie sądowym i oczekujemy, że zostaną rozstrzygnięte w drodze decyzji, która naznaczy europejski futbol. A kiedy decyzjia zostanie ogłoszona, wszyscy będziemy wspólnie pracować, aby odwrócić sytuację w piłce nożnej. Zaangażowanie Madrytu w piłkę nożną nie budzi żadnych wątpliwości - dodał Perez.

Udziału w rozgrywkach od razu odmówiły zespoły z Niemiec i Francji. Klubami założycielskimi zostały Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham, Inter Mediolan, AC Milan, Juventus, Atletico Madryt, Real Madryt i FC Barcelona. Po wycofaniu się większości założycieli o podtrzymanie projektu walczyły już jedynie Real, Barcelona i Juventus.

Więcej o:
Copyright © Agora SA