La Liga zapowiedziała minutę ciszy. Kondolencje płyną z całego świata

Świat futbolu zareagował na tragedię w Indonezji, gdzie niemal 200 osób straciło życie na skutek zamieszek po meczu. Największe kluby na świecie ślą kondolencje dla rodzin ofiar, podobnie jak gwiazdy futbolu.

Do tragedii doszło po meczu dwóch największych klubów w tym kraju. Gospodarze, Arema FC, przegrali 2:3 ze swoimi największymi rywalami, czyli Persebaya Surabaya. Mecz odbywał się w mieście Malang. Kibice przegranej drużyny wtargnęli na boisko. Policja chcąc zapanować nad sytuacją użyła gazu łzawiącego. Jest to zakazane przez przepisy FIFA. Na podstawie wydarzeń w Indonezji możemy się dowiedzieć dlaczego. Wybuchła panika, na skutek której wiele osób zginęło na skutek uduszenia. W niedzielę informowaliśmy już, że zginęło co najmniej 129 osób, a 180 jest rannych. Jak podaje na Twitterze jedno z indonezyjskich źródeł, bilans jest jeszcze gorszy. Życie miało stracić już 182 osoby. 17 z nich to dzieci, wiele kolejnych to młodzież przed 18. rokiem życia. 25 z nich nie zostało jeszcze zidentyfikowanych. W szpitalach znajduje się ponad 190 kolejnych poszkodowanych.

Zobacz wideo Akcja Polaków była fenomenalna, ale to tylko wybryk

Siedziba FIFAFIFA reaguje na horror w Indonezji. Złamano jeden z najważniejszych przepisów

Europejskie kluby reagują na tragedię w Indonezji

Tragedia wstrząsnęła nie tylko Indonezją, ale całym światem futbolu. W mediach społecznościowych największe kluby składają kondolencje rodzinom ofiar. W Hiszpanii zrobiła to m.in. FC Barcelona. "FC Barcelona cierpi z powodu tragicznych wydarzeń na stadionie Kanjuruhan w Indonezji i odrzuca wszelkie akty przemocy zarówno na boisku, jak i poza nim. Serdeczne kondolencje kierujemy do rodzin i przyjaciół ofiar" – napisał kataloński klub. "Nasze myśli są ze wszystkimi dotkniętymi tragedią w Malang w Indonezji. Nikt nie powinien iść na mecz piłki nożnej i nie wracać do domu" – dodano na koncie Sevilli.

Natomiast władze La Ligi poinformowały, że "na znak szacunku dla tragedii, która wydarzyła się wczoraj w Indonezji, przed wszystkimi meczami La Ligi nastąpi minuta ciszy". Kondolencje wysłał też Sergio Ramos, obrońca PSG. "To łamie serce. Nasze myśli są z ofiarami i ich rodzinami" – napisał.

Również jego klub złożył kondolencje na Twitterze. " Paris Saint-Germain składa najgłębsze kondolencje rodzinom i bliskim tych, którzy stracili życie w tragedii na stadionie w Malang w Indonezji". Podobne kondolencje złożył też Bayern Monachium.

Indonesia Soccer DeathsŚwiat reaguje na horror w Malang. "Jedna z największych stadionowych tragedii"

Słowa wsparcia wysłały też angielskie kluby. "Wszyscy jesteśmy głęboko zasmuceni wydarzeniami na stadionie Kanjuruhan w Indonezji. Nasze myśli są ze wszystkimi dotkniętymi tą tragedią" – czytamy na profilu Chelsea. "Manchester United jest głęboko zasmucony tragedią w Malang w Indonezji. Przesyłamy nasze szczere kondolencje ofiarom, ich rodzinom i wszystkim poszkodowanym" – napisał klub z Manchesteru. Takie same słowa wsparcia wyrażono również na profilach m.in. Arsenalu, Liverpoolu czy Newcastle United. " Wstrząsające słyszeć o wydarzeniach na stadionie Kanjuruhan w Indonezji zeszłej nocy. Szokujące wiadomości. Myśli są z całą rodziną, przyjaciółmi i wszystkimi, których to dotyczy" – dodał Wayne Rooney.

"Jesteśmy głęboko zasmuceni tragedią w Malang w Indonezji. Nigdy nie powinno być przemocy na meczu piłki nożnej. Myśli wszystkich w Ajaksie są z tymi wszystkimi, których to dotyczy" – napisano na profilu Ajaxu Amsterdam.

Kondolencje dla rodzin ofiar w języku indonezyjskim zamieścił też Inter Mediolan.

Tragedia po meczu w IndonezjiRośnie liczba ofiar w Indonezji. Media w żałobie, prezydent interweniuje

Więcej o: