Esbecja dopadła byłą gwiazdę reprezentacji Białorusi. Był na czarnej liście

Wasilij Chamutouski, były bramkarz reprezentacji Białorusi, od ponad roku przebywa poza granicami ojczyzny. 43-latek był zmuszony opuścić kraj, ponieważ sprzeciwił się reżimowi Alaksandra Łukaszenki. W ostatnich dniach Białorusin powrócił jednak do Mińska. Tam został zatrzymany przez organy ścigania. W jego sprawie wszczęto postępowanie karne.

Niemal dwa lata temu Białorusini rozpoczęli protesty przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki. Obywatele oskarżali go o sfałszowanie wyborów prezydenckich i domagali się jego dymisji. W gronie protestujących znalazł się także Wasilij Chamutouski. Były bramkarz reprezentacji Białorusi wyszedł na ulicę razem z rodakami, by pokazać niezadowolenie z sytuacji politycznej w kraju. Demonstrację zostały spacyfikowane przez służby, a osoby biorące w nich udział trafiły na "czarną listę". W konsekwencji 43-latek stracił pracę. Pożegnał się z posadą trenera bramkarzy, którą piastował w drużynie Dynama Brześć i uciekł z ojczyzny

Zobacz wideo Szczęsny jest maniakiem, siedzi z tabletem i analizuje

Wasilij Chamutouski zatrzymany. Czeka na wyrok

Były bramkarz osiedlił się na stałe w Rumunii. Tam zajmuje się trenowaniem drużyn juniorskich w drugoligowym klubie CSA Steaua. Jeszcze kilka miesięcy temu Chamutouski zarzekał się, że wróci na Białoruś dopiero wtedy, gdy władzę nad państwem przejmie inny polityk.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Arkadiusz Milik w swojej restauracjiArkadiusz Milik uprzedził Roberta Lewandowskiego. "To jest biznes"

Plany byłego sportowca zweryfikowało jego zdrowie. Jak donoszą rosyjskie media, Chamutouski wrócił do Mińska na leczenie. Niemal natychmiast po przekroczeniu granic Białorusi został zatrzymany przez organy ścigania. Siły bezpieczeństwa wszczęły przeciwko niemu sprawę karną.

Za demonstrację i sprzeciwianie się reżimowi Łukaszenki grozi mu kara grzywny, areszt oraz ograniczenie wolności do trzech lat. W najgorszym wypadku Chamutouski może otrzymać wyrok do trzech lat pozbawienia wolności. Takie kary grożą za naruszenie art. 342 ust. 1 Kodeksu Karnego Republiki Białorusi. Zgodnie z tym artykułem przestępstwa dopuszcza się osoba, która organizuje, przygotowuje lub bierze czynny udział w działaniach, mających na celu rażąco naruszyć porządek publiczny.

Crvena zvezda, FK PartizanPięć lat temu byli gorsi od Polski. Piorunujący rozwój i odjechali nam bardzo daleko

Chamutouski przed laty był jednym z najbardziej popularnych obywateli Białorusi. Był cenionym bramkarzem, regularnie powoływanym do drużyny narodowej. W reprezentacji wystąpił 27-krotnie. Najlepszy moment jego kariery przypadł na lata 2005-2008, gdy grał dla takich drużyn jak Steaua Bukareszt czy Tom Tomsk. Potem trafił do Niemiec, ale jego przygoda z tamtejszą piłką zakończyła się niepowodzeniem. Nie zdołał zaistnieć w drużynach FC Carl Zeiss Jena i FC Augsburg.

Więcej o: