Zobaczyli nowe koszulki sąsiada i się wściekli. Minister pisze do Adidasa: To kradzież

Firma odzieżowa Adidas zaprezentowała nowy projekt koszulek dla piłkarskiej reprezentacji Algierii. Stroje wywołały oburzenie sąsiedniego Maroka, które zarzuca marce zawłaszczenie kulturowe i domaga się wycofania nowego wzoru. W sprawę zaangażowało się tamtejsze ministerstwo kultury.

Ministerstwo kultury Maroka oskarżyło Adidasa o zawłaszczenie elementów kultury marokańskiej na nowych koszulkach piłkarskiej reprezentacji Algierii - podało BBC. Firma niedawno zaprezentowała nowy projekt trykotów, w których mieli występować Riyad Mahrez i inni piłkarze. Jak tłumaczą jego autorzy, inspiracją do stworzenia charakterystycznych wzorów był znajdujący się w Algierii Pałac Mechouar.

Zobacz wideo Mundial. 18-karatowy skarb już w Polsce. Mogą go dotknąć dwie osoby

Maroko oburzone koszulkami Algierii. "To próba kradzieży marokańskiego dziedzictwa kulturowego"

Prawnik, zatrudniony w ministerstwie, Mourad Elajouti napisał na Facebooku, że w imieniu Ministerstwa Kultury Maroka wystosował pod adresem Adidasa ostrzeżenie prawne. - Geometryczne niebieskie, turkusowe i żółte kształty, które znalazły się na strojach to wzór zwany "zellige", który jest powszechnie wykorzystywany na marokańskich mozaikach - zauważył. W liście do dyrektora generalnego firmy Kaspera Rorsteda, Elajouti stwierdził, że nowy projekt koszulek jest zawłaszczeniem kulturowym i "próbą kradzieży pewnej formy marokańskiego dziedzictwa kulturowego i wykorzystania go poza jego właściwym kontekstem". Zażądał też, aby niemiecki producent odzieży sportowej usunął projekt w ciągu dwóch tygodni.

Awantura o algierskie koszulki i tak jest jedynie epizodem w trudnych relacjach między sąsiednimi krajami. Algieria i Maroko mają granicę o długości prawie 2000 km, która jest źródłem ciągłych napięć od czasu uzyskania niepodległości od francuskich rządów kolonialnych. Między obu krajami nadal trwa spór o Saharę Zachodnią. W 2021 roku Algieria zerwała stosunki dyplomatyczne ze swoim sąsiadem, oskarżając go o "wrogie czyny". Maroko nazwało ten ruch "całkowicie nieuzasadnionym".

Algieria nie wystąpi na zbliżającym się mundialu w Katarze, gdyż w ostatniej rundzie eliminacji w strefie afrykańskiej przegrała dwumecz z reprezentacją Kamerunu. Maroko natomiast pokonało Demokratyczną Republikę Konga i na mistrzostwach świata wystąpi w grupie F z Chorwacją, Belgią i Kanadą.

Więcej o: